avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua, Am fost condamnat la o pedeapsa de 1an ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua, Am fost condamnat la o pedeapsa de 1an inchisoare ...

Buna ziua,
Am fost condamnat la o pedeapsa de 1an inchisoare cu suspendare pt infractiunea de conducere a unui vehicul sub influenta alcoolului. In acest caz mi se anuleaza permisul de conducere cu redobandirea acestuia dupa 1 an dupa sustinerea unui examen?
Sentinta penala legalizata trebuie sa o depun eu la Inspectoratul de Politie Ilfov sau este transmisa de catre Judecatorie ? In sentinta Penala se mentioneaza: " hotararea se va comunica, la data ramanerii definitive, Serviciului Rutier din cadrul IJP Ilfov care va proceda potrivit disp, art 97 alin 5 din OUG nr. 195/2002"
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 12:52, 5 Aprilie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
După 1 an va puteti înscrie la școala pentru redobândirea permisului anulat si puteti da examen pentru un nou permis. Nu trebuie sa transmiteti dv . Hotarerea o comunica instanta.
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Aprilie 2023
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Multumesc.
Bună ziua,cum pot lua și eu legătura cu dumneavoastră?

SM LEGAL CONSSULT a scris:

După 1 an va puteti înscrie la școala pentru redobândirea permisului anulat si puteti da examen pentru un nou permis. Nu trebuie sa transmiteti dv . Hotarerea o comunica instanta.

Si care ar fi pașii de urmat,exact ca la început: înscriere la școală,ore de condus,fisa medicala,examen scris+traseu?cazierul nu reprezinta o problema?Va mulțumesc!

Ion131 a scris:

Bună ziua,cum pot lua și eu legătura cu dumneavoastră?

SM LEGAL CONSSULT a scris:

După 1 an va puteti înscrie la școala pentru redobândirea permisului anulat si puteti da examen pentru un nou permis. Nu trebuie sa transmiteti dv . Hotarerea o comunica instanta.



Art. 24 din OUG 195/2002 pomeneste doar de fisa medicala in regula, nu ca trebuie sa faci scoala din nou:
(6^1) Pentru prezentarea la examen în vederea obținerii unui nou permis de conducere, pentru categoriile avute anterior, persoana al cărei permis de conducere a fost anulat, aflată în una dintre situațiile prevăzute la alin. (6), trebuie să facă dovada că este aptă din punct de vedere medical.
[ link extern ]
Ultima modificare: Miercuri, 5 Aprilie 2023
latka, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand si cum se poate redobandi permisul de conducere? bebi-63 bebi-63 \"In temeiul art.71 alin.2 Cod Penal,va interzice inculpatului drepturile prevazute de art.64 lit.a-teza II,b,Cod penal pe durata executarii pedepsei. In ... (vezi toată discuția)
Am permisul suspendat in baza art.336 alin.1 -redobandire DanielCoca DanielCoca Buna ziua, Am permisul suspendat in baza art.336 alin.1 C.pen, cu aplicarea art.375 alin.1 rap. la art.374 alin.4 C.p.p şi art.396 alin.10 C. proc.pen., ... (vezi toată discuția)
Examen auto dupa condamnare Pilu Pilu Buna seara, as avea o rugaminte, daca ma poate ajuta cineva: Un prieten a fost prins de politie baut (1,8 la mie), i s-a facut dosar penal. Presupun ca va fi ... (vezi toată discuția)