Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua, Am fost condamnat la o pedeapsa de 1an ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua, Am fost condamnat la o pedeapsa de 1an inchisoare ...

Buna ziua,
Am fost condamnat la o pedeapsa de 1an inchisoare cu suspendare pt infractiunea de conducere a unui vehicul sub influenta alcoolului. In acest caz mi se anuleaza permisul de conducere cu redobandirea acestuia dupa 1 an dupa sustinerea unui examen?
Sentinta penala legalizata trebuie sa o depun eu la Inspectoratul de Politie Ilfov sau este transmisa de catre Judecatorie ? In sentinta Penala se mentioneaza: " hotararea se va comunica, la data ramanerii definitive, Serviciului Rutier din cadrul IJP Ilfov care va proceda potrivit disp, art 97 alin 5 din OUG nr. 195/2002"
Va multumesc.
După 1 an va puteti înscrie la școala pentru redobândirea permisului anulat si puteti da examen pentru un nou permis. Nu trebuie sa transmiteti dv . Hotarerea o comunica instanta.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Multumesc.
Bună ziua,cum pot lua și eu legătura cu dumneavoastră?

SM LEGAL CONSSULT a scris:

După 1 an va puteti înscrie la școala pentru redobândirea permisului anulat si puteti da examen pentru un nou permis. Nu trebuie sa transmiteti dv . Hotarerea o comunica instanta.

Si care ar fi pașii de urmat,exact ca la început: înscriere la școală,ore de condus,fisa medicala,examen scris+traseu?cazierul nu reprezinta o problema?Va mulțumesc!

Ion131 a scris:

Bună ziua,cum pot lua și eu legătura cu dumneavoastră?

SM LEGAL CONSSULT a scris:

După 1 an va puteti înscrie la școala pentru redobândirea permisului anulat si puteti da examen pentru un nou permis. Nu trebuie sa transmiteti dv . Hotarerea o comunica instanta.

Art. 24 din OUG 195/2002 pomeneste doar de fisa medicala in regula, nu ca trebuie sa faci scoala din nou:
(6^1) Pentru prezentarea la examen în vederea obținerii unui nou permis de conducere, pentru categoriile avute anterior, persoana al cărei permis de conducere a fost anulat, aflată în una dintre situațiile prevăzute la alin. (6), trebuie să facă dovada că este aptă din punct de vedere medical.
[ link extern ]
latka, utilizator