avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate PuiuAdrian1242

Activitate PuiuAdrian1242

Buna ziua,

Mama mea este in situatia de a depune dosarul de pensionare,problema este ca i se cere o hotarare de divort, pe care a pierdut-o.
A fost la judecatoria sectorului 6 sa se intereseze ce are de facut, in prima parte pare simplu, trebuie sa depuna o cerere pentru eliberare, dar trebuie sa stie nr de dosar al procesului de divort, lucru pe care nu-l cunoaste.
Singurele informatii pe care le avem sunt: locul procesului a fost in Bucuresti( posibil judecatoria sectorului6), stim cu aproximatie anul divortului '84-'86 si am reusit sa facem rost de un duplicat al certificatului de casatorie, fostul sot a decedat intre timp. La primaria de unde am luat duplicatul certificatului de casatorie, ni s-a spus ca nu au hotararea de divort.
Ce ar fi de facut ca sa intram in posesia hotararii de divort?
Am discutat cu un avocat si mi-a spus ca nu are cu ce sa ma ajute,problema fiind una administrativa si nu e vorba de un proces.
Va multumesc anticipat pentru un raspuns!

Cu respect,


Răspuns la discuția pierdut certificat de divort
Buna ziua,
Imi spuneti , va rog, daca ati reusit sa intrati in posesia certificatului de divort?
Sunt aproape in aceeasi situatie, mama are nevoie de o hotarare de divort, pe care a pierdut-o si nu isi mai aminteate toate detaliile: anul exact cand a divortat, judecatoria unde a divortat,stie ca in Bucuresti.
Daca imi puteti spune si cum ati rezolvat , v-as fi recunoscator.

Multumesc,

ContSters209534 a scris:

Multumesc frumos pt. raspuns, asa voi face. O seara faina.