avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 993 soluții astăzi
Forum Activitate anissia

Activitate anissia

Buna ziua, am nevoie de un sfat cat mai avizat pentru urmatoarea problema: locuiesc cu fiica mea in Anglia. Fostul sot este tot in Anglia dar la diferenta de cateva sute de km. Ultimul pasaport a fost facut la Ambasada din Londra cu acordul tatalui. Luna viitoare pasaportul fetei expira si nu mai pot face programare la Londra deoarece, intre timp s-a deschis consulat la Manchester si ma trimit acolo, numai ca el nu vrea sa se prezinte acolo si nici nu vrea sa mearga la londra sa dea o declaratie de consimtamant. In acest caz ce posibilitati am eu sa ii fac pasaport copilului, unde sa ma adresez: in Anglia sau in Romania? Mentionez ca avem domiciliu aici, fata este la scoala aici de 4 ani, lucrez aici cu contract de munca
" e in interesul copilului sa isi vada ambii parinti, asa incat atunci cand exista o aversiune in copil care nu poate fi indepartata cu cateva luni de consiliere, inseamna ca ea e adanca, sistemica, asadar undeva cineva o intretine sau a fost educat prost de singurul parinte existent"
afirmatia este foarte adevarata ca este in intersul copilului sa aiba relatii cu ambii parinti, dar nu va suparati aversiunea copilului fata de celalalt parinte o poate intretine de cele mai multe ori chiar parintele prin greselile pe care le face. Nu il vorbesc urat pe tatal copilului, nu ii interzic acestuia sa aiba o relatie cu el, dar ce te faci atunci cand acesta nu face nimic pentru a fi aproape de copil, nu il suna cu saptamanile, chiar luni, poate il imping eu de la spate sa il sune ea, cand vorbesc nu o intreaba odata ce face, cum se descurca, de ce ar avea nevoie, ce a facut la scoala, sta 2-3 minute cu ea pe skype dupa care o paseaza iubitei lui. Cum sa nu simta aversiune cand ii promite verzi si uscate si niciodata nu se tine de cuvant, ca si acum cu vacanta. Cam ce credeti ca as putea sa ii spun eu la 9 ani, ca sa o fac sa nu aiba aversiune fata de el? Are o varsta la care gandeste singura, nu mai merge sa o pacalesti ca tatal e bun, ca tatal se gandeste la ea, pentru ca vede cu ochisorii ei adevarul. Vorbeste cu copii, stie cam ce este bine si ce este rau si singura isi face o parere.
stiti cumva ce inseamna ca timp de 3 ani sa nu il intereseze daca fata are ce manca, are ce incalta? Stiti ce inseamna ca, la ultima vizita facuta la el de ziua copilului de 1 iunie, aceasta sa vina acasa cu decoratiuni de craciun si cu oua de paste, pentru ca acestea erau la reducere in magazinele de o lira din UK? Stiti ce inseamna ca copilul dvs sa fie mintit aproape 1 an de zile ca ii va cumpara un laptop? Stiti ce inseamna ca in timp ce tu te chinui sa ii asiguri ce este mai bun copilului, copilului sa ii fie bagat in cap de catre tata ca la 10 ani o ia la el, indiferent de situatie chiar daca intra in puscarie? Cand iti vezi copilul de 3 ori pe an, maxim de 4 ori, nu stiu cam cum ar putea sa participe el la intretinerea in natura.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sunt de acord ca relatia intre tata si fiica conteaza foarte mult, tocmai de asta am tacut si am inghitit toate mizeriile lui. Dar acum chiar nu am cum sa iau copilul de la scoala doar pentru ca el nu a stiut sa isi gestioneze timpul si pentru ca pana la urma, cinstit vorbind nu mi se pare normal sa mai platesc si amenda la scoala, pe langa faptul ca voi plati biletul de intoarcere aproape triplu fata de cat l-as fi platit daca imi spunea clar de la inceput care este situatia.
dle again este o foarte mare problema lipsa copilului de la scoala in anglia, platesti amenda si esti chemat peste tot sa dai nota explicativa pentru ce a lipsit copilul . Eu am lasat copilul sa plece cu el in vacanta, ca drept dovada fata sta si il asteapta. Problema pana la urma este la el care nu stie sa se tina de cuvant, si care face asta in permanenta. Eu va inteleg ca sunteti foarte partinitor cu tatii, dar cred ca am mai spus la o postare ca ar trebui cumva sa faceti diferenta intre tatii adevarati si cei de duminica.
ne-am mutat dupa ce am divortat, intai el si apoi la jumatate de an eu cu fetita, deci domiciliul din UK nu este specificat nicaieri. Nu vreau sa fac copilul sa sufere sub nici o forma, de asta nici nu l-am actionat in judecata pentru plata pensiei alimentare, dar nici nu pot trece peste faptul ca ea incepe scoala, si nu am cum sa o invoiesc si el ar trebui sa stie asta la fel de bine ca si mine, ca traim in aceasi tara. Copilul sufera pentru ca ea il asteapta din data de 29 iulie, asa cum i-a promis.
primul si al treilea weekend pe luna, 3 saptamani in vacanta de vara, 300 ron contributie. Din pacate el nu prea respecta nimic din ceea ce scrie in conventie , dar asta ar fi alta problema. Cert este ca el ajungand in tara pe 16, 17 august fizic nu are cum sa stea cu ea 3 saptamani, pentru ca scoala incepe pe data de 5 septembrie.Ca sa nu mai spun ca acest copil trebuie si el pregatit pentru scoala( cumparat uniforma), chiar nu poate veni acasa pe 4 si pe 5 sa mearga la scoala.
Acum suna sa anunte ca el vine in jurul datei de 16 august in Romania, si ca el vrea fata 3 saptamani conform programului, numai ca programul este de 3 saptamani dar la inceputul vacantei nu la sfarsitul ei, de fapt chiar la inceperea scolii> Pot sa nu io mai dau, tinand cont ca nu sunt sigura ca el o aduce inapoi la timp?
Iau eu biletele, problema ar fi sa nu cumva sa vina sa o ia peste o saptamana, doua si sa nu o mai aduca mamei pentru a o aduce aici la timp sa inceapa scoala. Si anul trecut a venit cu ea la limita din Romania, afirmand ca o zi doua nu conteaza.
Vreau sa ma lamuriti cum ar trebui sa procedez in urmatoarea situatie:
Suntem divortati, custodie comuna, tatal vede copilul doar de cateva ori pe an. Ambii parinti suntem in Anglia , copilul este la scoala aici. Acum in vacanta de vara, am fost plecata cu fata in vacanta in Romania si am lasat -o pe perioada vacantei la mama mea. Fostul sot stie unde este copilul, i-a promis fetii ca vine si el in vacanta si o va lua cu el in vacanta. La vremea respectiva l-am intrebat atat eu cat si bunica daca o aduce el in Anglia inapoi si a spus ca da. Acum , vorbind fata cu el i-a spus ca de venit va veni dar nu stie sigur cand, si ca el se intoarce inapoi in jurul datei de 10 septembrie. Fata incepe scoala pe data de 5, deci ea cel mai tarziu pe 3 septembrie trebuie sa fie acasa. I-am trimis si eu si mama mea mesaje sa ne spuna clar ce face, ca nu ar fi nici o problema pana la urma sa o aduca mama, doar sa stiu sa pot rezerva biletele de avion care cresc ca pret de la o ora la alta. Citeste mesajele dar pur si simplu nu raspunde. Eu in situatia asta ce as putea face?