Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna ziua- tatal nu isi da acordul pentru pasaportul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna ziua- tatal nu isi da acordul pentru pasaportul copilului

Buna ziua, am nevoie de un sfat cat mai avizat pentru urmatoarea problema: locuiesc cu fiica mea in Anglia. Fostul sot este tot in Anglia dar la diferenta de cateva sute de km. Ultimul pasaport a fost facut la Ambasada din Londra cu acordul tatalui. Luna viitoare pasaportul fetei expira si nu mai pot face programare la Londra deoarece, intre timp s-a deschis consulat la Manchester si ma trimit acolo, numai ca el nu vrea sa se prezinte acolo si nici nu vrea sa mearga la londra sa dea o declaratie de consimtamant. In acest caz ce posibilitati am eu sa ii fac pasaport copilului, unde sa ma adresez: in Anglia sau in Romania? Mentionez ca avem domiciliu aici, fata este la scoala aici de 4 ani, lucrez aici cu contract de munca
Buna ziua,
In tara noastra se poate suplini acodul unui parinte printr-o hotarare data de instanta.
Vedeti daca se poate face asta acolo si, daca nu se poate, v-a trebui sa veniti in tara sau sa angajati un avocat sa faca demersurile aici.
Buna ziua,
Incercati in Romania unde puteti solicita suplinirea acordului tatalui printr-o sentinta.
Poate totusi reusiti sa-l convingeti sa dea o declaratie la un notar de acolo si sa rezolvati problema.