Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ! Vreau sa ii fac copilului de 12 ani ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ! Vreau sa ii fac copilului de 12 ani pașaport... Sunt ...

Buna ! Vreau sa ii fac copilului de 12 ani pașaport... Sunt divorțată, custodie comuna,însă tatăl copilului este la 400 km de noi și nu vrea sa vina in București să ii facem pașaport... Se poate face pașaport fara el ? Sau îmi trebuie împuternicire de la el ? Va mulțumesc!
aveti nevoi ede imputernicire de la el sau de o declaratie acord, va trebui sa mearga la ambasada/consulat.
Tatăl este tot în Romania , nu știu dacă e necesar să meargă la ambasada/consulat...

gi-jane2 a scris:

aveti nevoi ede imputernicire de la el sau de o declaratie acord, va trebui sa mearga la ambasada/consulat.

am crezut ca e in afara tarii , nu stiu de ce.
sa mearga la un notar ca nu trebuie sa vina in bucuresti.

sa isi dea acordul pt pasaport, dar si pt iesirea din tara, altfel, nu aveti ce face cu pasaportul.
gi-jane2, moderator
Daca minorul a mai avut pasaport, va trebuie o procura de la tata, prin care sa va imputerniceasca pe dvs sa reinnoiti pasaportul copilului

Daca minorul nu a mai avut pasaport niciodata, tatal trebuie sa dea o declaratie ca este de acord ca minorul sa posede pasaport individual si o procura prin care sa va imputerniceasca pe dvs sa obtineti pasaportul copilului.

Daca doriti sa iesiti ulterior din tara cu minorul, va trebuie si o declaratie din partea tatalui ca este de acord ca minorul sa iasa din tara insotit de dvs.
Toate se fac la orice birou notarial din Romania.
raluk0207, utilizator