avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate Nick9n

Activitate Nick9n

As mai avea 2 întrebări.
Are vreo baza firma sa ceara de la angajat acei bani, daca nu ii primește de la stat?
Poate să isi dea demisia fara nicio zi de preaviz?
Mulțumesc
Contract de muncă/șomer/peste 50ani

Bună ziua,

As dori sprijin intr o problema. O persoana șomeră peste 50 de ani a fost angajată în 2020 pe perioada nedeterminata, angajatorul urmând să primească de la stat jumătate din salariul angajatului pt 12 luni.
Angajatorul a depus documentele, nu a primit de la stat încă banii.
Ideea e că angajatul vrea sa plece de la angajator după 7 luni. Firma nu e de acord (că pierde jumătatea promisă din salariul de la stat) și cere angajatului să plătească EL banii pe care statul urma să ii dea firmei (adică sa dea înapoi jumătate din propriul salariu pe perioada lucrată).

Evident că angajatul nu vrea sa ii dea, era facilitatea firmei, nu era treabă angajatului. Ce poate să facă totuși sa încheie relațiile cu ei?
Fără să stea în preaviz.
Mulțumesc mult.
Mulțumesc.
Credeți că va fi afectată evaluarea făcută de evaluatorul băncii pt credit?
Recompartimentarea a afectat structura de rezistență a casei? (Cred că un arhitect ar putea ști).
Bună ziua.
Am găsit o casă de cumpărat, însă compartimentarea casei, potrivit documentelor de la intabulare, nu corespund cu ce am văzut la fața locului (baia e in locul bucătăriei, camerele au suprafețe vizibil mai mari/mai mici, geamuri amplasate diferit, pereți interiori care nu corespund). Pare altă casă. Casa va fi luata cu credit. La bancă mi s a spus că evaluatorul va stabili daca e ok sau nu, in ce privește creditul.
Dar ce încredere pot avea în construcția efectivă a casei, daca nu s a respectat deloc planul?
- cum a obținut cadastrul- intabularea astfel?
- se face o recepție la finalizarea lucrărilor cu cineva din primărie? Casa e făcută in regie proprie.
- chiar poți să schimbi compartimentarea total?
Intabularea e din 2018, însă vânzătorii sunt plecați de dinainte din țară. Deci la intabulare, compartimentarea era deja schimbată.

Mulțumesc mult.
Bună ziua. Îmi puteți spune, cum poate un soț ( cu speranță mica de viață) sa își protejeze bunurile pe care le deține cu sotia actuala (cu care trăiește de peste 30 de ani și are un copil) de un fiu al acestuia din tinerețe cu care nu a ținut niciodată legătura și ar avea drept la bunuri?
Mulțumesc.
Răspuns la discuția Șomaj - angajare
Durata contractului e nedeterminată.
Bună ziua. Un angajat care a fost dat afară în pandemie - aprilie 2020, a primit șomaj în perioada aprilie- iunie, in iulie a fost angajat până în prezent (primind 30% din somaj). Acum a fost dat afara de la noul angajator.
1. Acum poate primi șomaj ? Sau în ce situație se află?
2. Mai poate fi din nou angajat cu facilități pentru angajator, având în vedere vârsta angajatului, de 56 ani?
Mulțumesc.
Răspuns la discuția Fracție chirie lunară
Din păcate, la închiriere nu am găsit norme.
Bună ziua. Îmi puteți spune cum se calculează chiria lunară fracționată pentru câteva zile (e necesara pt depunerea declarației unice)? De exemplu, contractul de închiriere e încheiat în 27.10, in declarație trebuie trecute chiria de pe noiembrie+ decembrie+ 5 zile din octombrie.
Se împarte valoarea chiriei la numărul zilelor din luna octombrie - 31 și se înmulțește cu 5?
Dar dacă era încheiat contractul în noiembrie ar fi trebuit să împart la 30. Deci ar fi ieșit alta valoare zilnica.
Sau se merge pentru tot anul, gen chiria x 12 : 365?
Sunt prevederi in acest sens?
Mulțumesc mult.
Bună ziua. In cazul unui contract de închiriere imobil, ca proprietar, am primit la semnarea contractului contravaloarea unei luni de chirie, ca garanție (pe lângă chiria lunară).
Întrebarea mea este: in declarația pe care o depun la ANAF trebuie să trec și suma reprezentând garanția pentru a plăti impozitul pe venit sau nu?
Mulțumesc.