avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1240 soluții astăzi
Forum Activitate liviuucv

Activitate liviuucv

Buna ziua. In urma cu doi ani am obtinut in instanta dreptul de a o executa silit pe fosta sotie, Numai ca lucreaza in alta tara, nu are venituri in RO si nici proprietati, Exista o varianta pentru a realiza aceasta executare in Anglia? Intentarea unui proces acolo ar fi o solutie, exista temei legal?
Răspuns la discuția OCPI, intabulare
va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția OCPI, intabulare
exact ce nu imi doream, sa mai pierd timp cu instanta.

intrebarea mea era daca ocpi-ul a procedat corect?
Răspuns la discuția OCPI, intabulare
Buna seara,

Cand am depus documentia la OCPI am atasat si acest proces verbal al executorului, dar nu l-au luat in considerare. In extrasul de carte funciara apar notate hotararile judecatoresti, nu si procesul verbal de compensare a sumelor.

Ideea este ca dreptul ei este de sulta, iar dreptul meu este un activ (sper ca ma exprim corect cand spun "activ")- instanta nu a facut o compesare, doar a decis ca ea are drept de sulta 100 000 si ca ea trebuie sa imi plateasca 210 000.

Poate ca ocpi-ul nu a recunoscut aceasta compensare sau pur si simplu in general ocpi-ul nu tine cont de procesele verbale emise de catre executorii judecatoresti.

Va multumesc pentru raspuns.
Buna seara. In urma procesului de partaj am obtinut in instanta imobilul, dar instanta a decis ca trebuie sa platesc sulta catre fosta sotie 100 000 si ea trebuie sa imi plateasca 210 000 pentru creditul contractat (sold+dobanzi). Am mers la un birou de executare care a intocmit proces verbal de compensare, considera sulta stinsa urmand sa continue executarea pentru diferenta de 110 000. Am depus documentia la OCPI dar nu au tinut cont de procesul verbal si au notat sulta ei de 100 000. Din experienta, este corect? Multumesc.
Răspuns la discuția Partaj bunuri imobile
in concluzie, sulta ei poate fi notata de catre ANCPI in cartea funciara? Ideea este ca doresc sa vand imobilul dupa ce obtin acordul bancii, dar nu o voi putea face daca acolo va fi trecuta sulta ei, ar insemna ca cei 100 000 sa mearga in contul ei - nu mi s-ar parea normal pentru ca ea totusi imi datoreaza o suma mai mare.
Răspuns la discuția Partaj bunuri imobile
Buna ziua, multumesc pentru raspuns, dar nu acest aspect il urmaream. As dori sa stiu daca sulta ei si dreptul meu de creanta vor fi notate in cartea funciara? Tinand cont ca bunul este ipotecat in favoarea bancii, nu ar trebui, nu cred ca banca ar accepta sa fie alte sarcini pe imobil.
In urma partajului cu fosta sotie, instanta a decis sa imi fie atribuit bunul imobil si creditul ipotecar, urmand sa platesc sulta in valoared de 100 000 lei. In acelasi timp, fosta sotie trebuie sa imi plateasca cu drept de creanta 200 000 lei. Din ce stiu, nu pot efectua modificari la cartea funciara fara acordul bancii (bunul fiind ipotecat). O voi exclude pe fosta sotie din contractul cu banca si as dori sa stiu daca sulta ei si dreptul meu de creanta vor fi notate in cartea funciara? Tinand cont ca bunul este ipotecat in favoarea bancii, nu ar trebui, nu cred ca banca ar accept sa fie alte sarcini pe imobil. Multumesc.