avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1844 soluții astăzi
Forum Activitate ssp_ro

Activitate ssp_ro

In cazul unei concilieri in fata executorului judecatoresc, daca paratul isi ia angajamentul de a plati esalonat datoria iar acest lucru este consemnat in procesul verbal de conclilere, care sunt sansele de a nu se respecta angajamentul? Practic in ce consta procedura de a obtine titlu executoriu pe baza acelui pv de conciliere? Ce precautii ma sfatuiti sa-mi iau ptr a evita probleme legate de neplata? Maine ma duc la conciliere si nu prea stiu cum sa pun problema ca saa fiu sigur ca-mi plateste banii...
Multumesc.
Va multumesc pentru raspunsurile primite cu atata promptitudine.
In cadrul notificarii trimise am stipulat ca temen de plata a penalitatilor 3 zile de la data primirii notificarii. De asemenea in cuprinsul notificarii am detaliat modul de calcul al penalitatilor (atatea zile de intrziere socotite de la data...la data.... inmultit cu 1% pe zi din val contractului=....).
O nelamurire pe care o am este: Avand in vedere ca in contract se stipuleaza ca finalizarea lucrarilor se consemneaza prin incheierea unui proces verbal de receptie semnat de ambele parti (iar acest proces verbal evident ca nu exista), mai este necesara vreo expertiza din care sa reiasa ca actualmente lucrarile contractate nu sunt finalizate? Trebuie sa solicit eu o astfel de expertiza (care ma mai costa alti bani) sau daca paratul sustine ca a finalizat lucrarile trebuie sa demonstreze el insusi acest lucru?
O alta problema (grava cu care ma confrunt) este ca prestatorul a incasat de la mine cv lucrarilor conform scadentelor stipulate contractual fara a-mi elibera facturi sau chitante. Eu pot proba platile catre el prin e-mailuri de confirmare partea lui pentur platile efectuate din sau prin prba cu martori. Pana acum nu a sustinut ca nu i-as fi platit sumele datorate, dar ma gandesc ca s-ar putea lega de acest aspect. (Nici nu mi-a emis facturi, nici nu mi-a taiat vreo chitanta). Pentru unele sume am OP-urile prin care i-am virat banii (am specificat in OP-uri ca sunt plati conf. contractului), iar alte plati le-am facut cash.
Am mers pe buna credinta ca administratorul respectivei firme era un apropiat de-al meu, iar acum am ramas cu lucrari nefinalizate si intarzieri de mai mult de 3 luni.

Cum ma sfatuiti sa procedez? Va multumesc inca o data pentru ajutor
Buna ziua.
In calitate de persoana fizica am in incheiat un contract de prestari servicii cu o soc.comerciala care urma sa execute lucrari de finisare exterioara a unei constructii. Intrucat nu si-a indeplinit obligatiile in termen, si intrucat in contract sunt stipulate penalitati de 1%/zi ptr intarziere, penalitati care pot depasi cuantumul sumei fata de care se calculeaza, doresc sa actionez in sensul incasarii de la aceasta firma a penalitatilor pe care mi le datoreaza.
Pana in acest moment am expediat o notificare prin executor judecatoresc prin care ii solicit plata acestor penalitati calculate pana in momentul notificarii (are deja 70 zile intarziere), si in plus ii solicit finalizarea lucrarilor contractate. Daca nu indeplineste aceste cereri, l-am invitat la conciliere directa la sediul executorului (cu respectarea acelui termen de 15 zile de la primirea notificarii).
Intrebarea mea este: Daca nu accepta plata penalitatilor, sau la conciliere nu se ajunge la un acord, sau mai mult, poate nici nu se prezinta la conciliere, pot actiona prin procedura somatiei de plata ca sa evit un proces indelungat? Mentionez ca penalitatile se ridica deja la 23.000Ron si cresc in continuare.... Am inteles ca timbrul judiciar ptr aceasta suma este de peste 1500 RON. Prin preocedura somatiei de plata am inteles ca taxele sunt mult mai mici...
De asemenea , la momentul actionarii in instanta pot solicita penalitati actualizate la zi, sau trebuie sa ma rezum la penalitatile calculate in notificarea pe care am trimis-o (calculate la cele 70 zile intarziere din acel moment)?
Va multumesc mult ptr ajutor. Poate intrebarile vi se par puierile, dar mentionez ca nu am pregatire de specialitate.