avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate Rares25acasa@yahoo.com

Activitate Rares25acasa@yahoo.com

Buna ziua!
Am o problema cu canalizarea stradala cand se infunda canalul strada apa din canal se revarsa in subsolul blocului.
Care este procedura si caile legale pentru ca cei de la apa si canal sa remedieze problema , mentionez faptul ca am facut in ultimele luni cel putin 5 sau 6 sezisari catre compania de apa si canal .Insa au venit au constatat si au desfundat canalul stradal insa din subsolul blocului nu au vrut sa scoata apa si mizeria care a intrat.
Care sunt pasi legali de urmat , la cine sa mai ma adresez?

Iar problema a 2 este :
Am depus o sesizare la Asociatia de proprietari sa ia masurile legale pentru inlaturarea acestor probleme si le-am solicitat sa gaseasca o firma care sa faca curat si sa scoata apa din subsolul blocului , insa cei de la asociatia de proprietari nu i-au intaresat si stam cu subsolul inundat de dejecti. Motivarea celor de la Asociatia de proprietari este ca vor sa faca o sedinta pe scara blocului si daca sunt toti proprietari de acord sa scoata apa si mizeria daca nu sunt de acord sa ramainem cu ea asa .
Acum intreb pentru mine .Daca in subsolul blocului se sparge o teava de apa sau de canalizare in cat timp trebuie remediata de asociatie , cat timp poti sa stai cu apa in subsolul blocului?
Pot sa ma adresez instantei de judecata sau directeie de sanatate publica pentru a constata aceast focar de infectie si a lua masuri?
Ce ma sfatuiti sa faca ? care ar fi pasi necesari si leali pentru a rezolva aceasta problema .
In instanta am castig de cauza , impotriva companiei de apa si asociatiei de proprietari ca nu au luat masurile legale de evitare a problemelor
in sensul prin hotarare ce o va da instanta sa oblige compania de apa sa remedieze problema la canal sa nu mai fie probleme?
Va multumesc anticipat de respuns!
Buna ziua!
Conducta de canalizare care iasa din bloc si se duce in canalul de deversare a apei menajere e de consum circa 10 m liniari a cui apartine si cine este obligat sa o schimbe. Va rog daca se poate si baza legala unde scrie ca este a Asociatiei de Proprietari, Primariei sau Companiei Apa si Cana.?
Aceasta fiind p domeniul public.
Trebuie autorizatie de către nstructie. Va multumesc!
Ps am probleme cu conducta de canalizare se infunda mereu ni are panta se scurgere si este veche de cand sa facut blocul din 1986.
O întrebare?
Am facit o cerere la Asociatia de Proprietari sa rezolve problema si sa scoata toata apa si mizeria de la canalizare din subsol insa nici acum dupa 5 sau 6 zile ni au rezolvat problema declarand faptul ca noi trebuie sa ne ocupam de scos mizeria din subsolul blocului. I-am spus ca exista si un risc crescut de infectie seoarece aierisirea nloculuo vine din subsol. Unde sa ma adresez sa se rezolve problema al DSP, PRIMARIE sau Apa si Canal. Va mulțumesc!
Exista si fond de reparatii insa nu este suficient mai trebuie cam 1500ron.
Am convocat adunarea Generala si au fost prezenti din 10 apartamente doar 4 proprietari si au fost se acord. Insa administratorul de bloc vrea 8 apartamente sa fie se acord.
Unde este prevazut in lege ca trebuie sa fie se acord 50+1 din numarul de proprietari prezenti la adunare. Va multumesc!
Buna ziua! Cine este obligat sa schimbe conductele de canalizare dintr-un bloc, deoarece aceste se infunda mereu si sunt vechi. Care este procedura legala pentru a schimba aceste conducte de canalozare. Chiar dacă anumitii proprietari nu sunt de acord, cat la suta din proprietari de bloc trebuie sa fie de acord. Deoare cand se infunda canalizarea sa revarsa apa in subsolul blocului si miroase grei existand un risc eminent de infectatec.
Va multumesc!
Ps. Ma refer la conductel de canalizare de la subsol până in canalul de deversare a apei. Circa 10metri liniari.
O problema ar mai fi ca, cand se infunda canalul toata mizeria se revarsa in subsolul blocului, eu cred ca eate si di vina Companiei de Apa si Canal deoarece canalul nu este bine facut si nu are panta de cadere. Va rog sami spuneti unde pot sa ma adresez.