Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Conducta de canalizare care iasa din bloc ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Conducta de canalizare care iasa din bloc si se duce ...

Buna ziua!
Conducta de canalizare care iasa din bloc si se duce in canalul de deversare a apei menajere e de consum circa 10 m liniari a cui apartine si cine este obligat sa o schimbe. Va rog daca se poate si baza legala unde scrie ca este a Asociatiei de Proprietari, Primariei sau Companiei Apa si Cana.?
Aceasta fiind p domeniul public.
Trebuie autorizatie de către nstructie. Va multumesc!
Ps am probleme cu conducta de canalizare se infunda mereu ni are panta se scurgere si este veche de cand sa facut blocul din 1986.
Conducta de care vorbiti face parte din instalatia comuna, canalizarea publica incepe de la primul camin de racord aflat in vecinatatea blocului.
Instalatia parte comuna a imobilului de locuit in comun incepe de la nivelul bransamentului in instalatia magistrala in canalul de bransament
Asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii parti comune de imobil de locuit in comun
L nr 196/2018
ART. 35
(1) În cazul clădirilor cu mai multe locuințe sau spații cu altă destinație și în cazul clădirilor
multietajate constituie părți comune din condominiu, dacă actele de proprietate nu prevăd altfel,
următoarele:
e) locurile de trecere, scările și casa scărilor și coridoarele; pereții perimetrali și despărțitori
dintre proprietăți și/sau spațiile comune; subsolul; coșurile de fum; holurile; instalațiile de apă și
canalizare, electrice, de telecomunicații, de încălzire și de gaze de la branșament/racord până la
punctul de distribuție către părțile aflate în proprietate individuală
; canalele pluviale;
paratrăsnetele; antenele colective; podul; pivnițele, boxele, spălătoria, uscătoria; ascensorul;
interfonul - partea de instalație de pe proprietatea comună; rezervoarele de apă; centrala termică
proprie a clădirii; crematoriul; tubulatura de evacuare a deșeurilor menajere; structura, structura
de rezistență; fațadele; acoperișul; terasele;