avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate TudorDaniel

Activitate TudorDaniel

Răspuns la discuția Rugaminte
Buma seara,
Mii de multumiri pentru explicatii. Lesne de inteles ca si CAR a gresit mai ales ca au certificatul de deces al tatei,nu?
Cu stima.
Răspuns la discuția Rugaminte
Buna seara, Dle Mihail!
Va multumesc pentru raspuns, apreciez mult acest lucru.
Este o certitudine faptul ca tata a decedat in Octombrie 2020, iar in Decembrie sora a ridicat si lichidat contul tatei. Asa cum am mentionat anterior, suma din cont a fost virata nepoatei mele, am extrasul de cont care dovedeste acest lucru.
Trebuie sa recunosc ca nu am inteles pe deplin ceea ce vrea sa spuna art 119 din Codul Civil. Sa inteleg ca Notarul a gresit cand a refuzat sa includa suma in masa succesorala?
Va rog sa imi spuneti cum trebuie sa procedez pentru a solutiona problema.
Va multumesc inca o data, sper ca nu cer prea mult rugandu-va sa imi explicati.
Cu stima.
Discuție Rugaminte
Buna ziua,
Sunt Tudor si as dori sa fiu indrumat pentru a solutiona un litigiu.
Parintii mei au decedat si am inceput procedura de dezbatere a succesiunii, fiind doi mostenitori, eu si sora mea. Tatal meu la momentul decesului a avut si economii depuse la CAR Casa Armatei, economii pe care sora mea le-a ridicat fara a ma instiinta, inchizand si contul tatei. Pretinde ca a uitat ca a ridicat banii, cumva a uitat din Decembie 2020 pana in luna August a.c. cand am venit in tara sa rezolvam ceea ce legal se impune a fi rezolvat.
La momentul la care am inceput procedura de dezbare a succesiunii evident ca acel cont nu exista, motiv pentru care Notarul a refuzat sa includa in masa succesorala si acele economii ce au apartinut tatalui nostru.
Sora mea refuza sa imparta banii sub pretextul ca ea a fost imputernicita de catre tatal meu sa efectueze depuneri/ridicari pe contul respectiv. Mentionez ca imputernicirea a fost intocmita in 1997 pentru sora si mama noastra, mama decedand in anul 2006. Dupa 1997 cat si dupa decesul mamei, nu exista o reinnoire a imputernicirii.
Mai mult decat atat, CAR a virat banii tatalui meu in contul nepoatei, fiica surorii mele.
As dori sa stiu cum as putea rezolva aceasta problema.
Va multumesc anticipat.
Cu stima.
Buna,
Iti multumesc pentru mesaj si compasiune in egala masura.
Stiu, si tocami din acest motiv incerc sa fac ceva in acest sens. NU am incredere din pacate, stiu ca fratele meu mi-a mai tras teapa in trecut, l-a folosit pe tatal nostru la maxim, financiar vorbind, fara sa ii acorde nici macar un minim ajutor. In vara cand l-am vizitat pe tata l-am gasit intr-o stare deplorabila, flamand la propriu.
Am sa vad cum am sa procedez, sper sa rezolv ceva, ba chiar sa si ajung in tara cat mai curand posibil.
Multumesc inca o data, numai bine!
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspunsul atat de prompt. Cu siguranta va voi urma sfatul, o sa imi fac o programare la Consulat/Ambasada in acest sens.
Cu stima,
Daniel
Buna ziua,

Dra Romascanu, va multumesc pentru raspunsul atat de prompt. Cu siguranta va voi urma sfatul, o sa imi fac o programare la Consulat/Ambasada in acest sens.
As indrazni sa va solicit o alta informatie, va rog! Stiu ca tatal meu are economii depuse la CAR-ul Armatei. Imi puteti spune cine poate ridica acele economii, am inteles, si sper sa nu fie asa, ca oricine va prezenta dovada cheluielilor legate de inmormantare va putea ridica toti banii, nu doar deconta cheluielile efectuate.
Va multumesc inca o data, numai bine!

Cu stima,
Tudor Daniel
Buna seara,

As dori sa stiu care este termenul legal pentru deschiderea unei succesiuni. Mentionez ca tatal meu a decedat de curand iar eu si fratele meu suntem mostenitorii legali. Insa eu locuiesc in Germania de cativa ani, relatia dintre mine si fratele meu nu este una tocmai stransa, si ma gandesc ca va exista posibilitatea ca acesta sa inceapa procedurile legate de succesiune fara a sti eu. Momentan din cauza situatiei la nivel mondial, nu am cum sa ajung in Romania. Daca acesta va incerca si reusi cumva sa ma deposedeze de dreptul meu legal, exista posibilitatea ca eu sa atac in instanta acea succesiune?
Va multumesc anticipat.
Cu stima,
Tudor Daniel