avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate Jeni-Adriana Calin

Activitate Jeni-Adriana Calin

Bună ziua , având unele simptome ,am decis să mă testez cu un test rapid antigen core la o clinica privata. Rezultat negativ. Am solicitat medicul de familie pentru o consultație . Am fost refuzată pe motiv că acest gen de test ,la persoane vaccinate nu este concludent și sfătuită să îmi fac test rt-pcr sau să mă duc la un centru de evaluare. Am făcut testul pe banii mei ,dsp-ul este degeaba. Deja am 2 zile lipsă de la muncă . Daca și acesta este negativ , pe cate zile retroactive se pot da concediul medical ?
Bună ziua , in contextul pandemic al zilelor noastre fiul meu a sunat luni la servici că nu se simte bine . Marți ,dimineața ,pentru că se simțea mai rău ,a luat legătura cu medicul de familie,care după ce i-a prescris antitermice ,avea temperatura,l-a sfătuit să sune la salvare și să se izoleze in casă . După mai multe telefoane salvarea a sosit , la 46 de ore . Un consult scurt , prelevare de probe ,pentru covid .Asteptare de joi la ora 10:30 până sâmbătă ora 21:32 când a fost emis un buletin de analiză cu rezultat pozitiv, cu ,cică data de recoltare sâmbătă. Problema se pune acum cu locul de munca . Medicul nu vrea să emită un concediu medical pentru perioada când a fost în izolare până la aflarea rezultatului. Cum și dacă se poate obține un concediu medical.
Va mulțumesc anticipat pentru răspuns.