Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Bună ziua , in contextul pandemic al zilelor noastre ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Bună ziua , in contextul pandemic al zilelor noastre fiul meu ...

Bună ziua , in contextul pandemic al zilelor noastre fiul meu a sunat luni la servici că nu se simte bine . Marți ,dimineața ,pentru că se simțea mai rău ,a luat legătura cu medicul de familie,care după ce i-a prescris antitermice ,avea temperatura,l-a sfătuit să sune la salvare și să se izoleze in casă . După mai multe telefoane salvarea a sosit , la 46 de ore . Un consult scurt , prelevare de probe ,pentru covid .Asteptare de joi la ora 10:30 până sâmbătă ora 21:32 când a fost emis un buletin de analiză cu rezultat pozitiv, cu ,cică data de recoltare sâmbătă. Problema se pune acum cu locul de munca . Medicul nu vrea să emită un concediu medical pentru perioada când a fost în izolare până la aflarea rezultatului. Cum și dacă se poate obține un concediu medical.
Va mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Jeni-Adriana Calin, utilizator
Daca medicul de familie i-a prescris antitermice, inseamna ca a facut o evaluare si, chiar daca nu a putut da un verdict, ar putea incadra acea perioada la o viroza respiratorie. Poate da un concediu medical de macar 3 zile.