avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical în week-end
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical în week-end

Bună ziua,
De curând am contactat și eu Covid, urmând procedura de la ambulanta, DSP și apoi medicul de familie mi-a eliberat concediul medical pe 5 zile(de Joi pana Luni), problema este ca eu eram de servici în aceasta perioada.Tin sa menționez faptul ca lucrez în ture,inclusiv weekend și sărbători legale, dar cei de la resurse umane nu au vrut sa ma ponteze cu C. M in weekend și din acest motiv nu mi-au ieșit orele de lucru, am înțeles ca nu se plătește C. M. in weekend dar nici nu se ponteaza? Dacă ma poate ajuta cineva cu un răspuns și cu articolul de lege! Mulțumesc
Ultima modificare: Luni, 14 Martie 2022
Cosmin Racila, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:18, 14 Martie 2022
Trebuia sa fiti de serviciu in perioada (weekend) cat ati fost in concediu medical ?
Exact, vineri și sâmbătă tura a 3 a, de la ora 22:00 la ora 07:00


Cornel Vasile a scris:

Trebuia sa fiti de serviciu in perioada (weekend) cat ati fost in concediu medical ?

Ultima modificare: Luni, 14 Martie 2022
Cosmin Racila, utilizator
In opinia mea, trebuia sa fiti pontat in concediu medical,chiar daca zilele c.m. din week.end nu sunt platite.
Asa am zis și eu, pe mine m-ar ajuta un articol de lege, ceva concret pentru a merge la sigur cu cei de la resurse umane!
Art.119 Codul muncii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara, lucrez la o companie unde se lucreaza tot timpul ... Rzv14 Rzv14 Buna seara, Lucrez la o companie unde se lucreaza tot timpul anului ( weekend-uri si toate zilele legale de sarbatoare ). Mentionez ca totul este stipulat ... (vezi toată discuția)
Sarbatori legale si religioase IulianRD IulianRD In cadrul firmei sunt salariati care lucreaza in ture normale de 8h/zi de luni pana vineri si salariati care lucreaza in ture 12x24 si 12/48 (foc ... (vezi toată discuția)
Sambata si duminica in concediu medical anreea1982 anreea1982 Buna ziua! Am avut concediu medical de joi pana duminica inclusiv si deoarece la noi se lucreaza si sambata si duminica firma a considerat ca am prea multe ... (vezi toată discuția)