Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical în week-end
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical în week-end

Bună ziua,
De curând am contactat și eu Covid, urmând procedura de la ambulanta, DSP și apoi medicul de familie mi-a eliberat concediul medical pe 5 zile(de Joi pana Luni), problema este ca eu eram de servici în aceasta perioada.Tin sa menționez faptul ca lucrez în ture,inclusiv weekend și sărbători legale, dar cei de la resurse umane nu au vrut sa ma ponteze cu C. M in weekend și din acest motiv nu mi-au ieșit orele de lucru, am înțeles ca nu se plătește C. M. in weekend dar nici nu se ponteaza? Dacă ma poate ajuta cineva cu un răspuns și cu articolul de lege! Mulțumesc
Cosmin Racila, utilizator
Trebuia sa fiti de serviciu in perioada (weekend) cat ati fost in concediu medical ?
Exact, vineri și sâmbătă tura a 3 a, de la ora 22:00 la ora 07:00

Cornel Vasile a scris:

Trebuia sa fiti de serviciu in perioada (weekend) cat ati fost in concediu medical ?

Cosmin Racila, utilizator
In opinia mea, trebuia sa fiti pontat in concediu medical,chiar daca zilele c.m. din week.end nu sunt platite.
Asa am zis și eu, pe mine m-ar ajuta un articol de lege, ceva concret pentru a merge la sigur cu cei de la resurse umane!
Art.119 Codul muncii.