avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate hlli

Activitate hlli

Răspuns la discuția Renuntare la mostenire
Modelul de declarație vi-l da un notar din Ro. Doar pe acel tipic trebuie facuta declarația. Dar, cum spuneam mai sus, trebuie supralegalizata declarația. Acest lucru este foarte greoi în Canada și de lunga durata. Sfatuiti-va cu un notar din Ro.
Răspuns la discuția Renuntare la mostenire
Pe site Consulatului de la Toronto scrie ca pentru servicii notariale trebuie să te legitimeze cu acte românești. La fel face precizarea și pe MAE.
De la Consulatul de la Toronto nu răspunde nimeni la s-mail.
Suntem intr-un cerc vicios.
Răspuns la discuția Renuntare la mostenire


MihailZC ,
Care este actul normativ la care faceti precizarea :
"(4) Activitățile notariale prevăzute la alin. (2), care produc efecte juridice în România, pot fi îndeplinite de către misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României și la cererea persoanelor fizice sau juridice străine, în măsura în care legile și reglementările statului de reședință sau acordurile bilaterale nu se opun."
Răspuns la discuția Renuntare la mostenire
Da, multumesc pentru raspuns.
Acum este mai problematica deplasarea la consulatul de la Toronto. Consulatul a restrâns mult activitatea cu publicul.
Răspuns la discuția Renuntare la mostenire
Locuieste in Ontario.
Neavand documente romanesti pentru legitimare, poate beneficia de serviciile Consulare ?
Canada nu a semnat conventia de la Haga, deci nu se practica apostila.
Este aproape imposibil de realizat !!!
Răspuns la discuția Fracție chirie lunară
Am fost si eu in situatia acesta si am facut asa cum ati precizat in intrebarea
"Se împarte valoarea chiriei la numărul zilelor din luna octombrie - 31 și se înmulțește cu 5?"
Nu stiu daca sunt precizari in acest sens.
Renuntare la mostenire.
Am o singura sora care traieste in Canada. Mama noastra a decedat de curand. Sora mea doreste sa renunte la mostenire. Nu avem proprietati de impartit. Avem doar o suma de 7.000 lei ce se afla in banca.
Stie cineva o cale mai scurta si accesibila privind declaratia surorii mele de renuntare la mostenire.