avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 676 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare la mostenire

Renuntare la mostenire.
Am o singura sora care traieste in Canada. Mama noastra a decedat de curand. Sora mea doreste sa renunte la mostenire. Nu avem proprietati de impartit. Avem doar o suma de 7.000 lei ce se afla in banca.
Stie cineva o cale mai scurta si accesibila privind declaratia surorii mele de renuntare la mostenire.
Ultima modificare: Marți, 17 Noiembrie 2020
hlli, utilizator
Cel mai recent răspuns: Vali Popescu , utilizator 11:27, 7 Decembrie 2020
Daca sora traieste (sau poate ajunge) in Quebec, acolo poate da declaratia de renuntare la mostenire la orice notar public (urmand ca declaratia sa fie apostilata dupa autentificare). sau la consulat. In afara Quebec-ului declaratia trebuie in mod obligatoriu facuta la consulat./ambasada.
Locuieste in Ontario.
Neavand documente romanesti pentru legitimare, poate beneficia de serviciile Consulare ?
Canada nu a semnat conventia de la Haga, deci nu se practica apostila.
Este aproape imposibil de realizat !!!
Locuind in Ontario, declaratia trebuie facuta in mod obligatoriu la Consulat/Ambasada, caz in care nici nu trebuie apostilata/supralegalizata. Sora se poate legitima cu actul de identitate emis de autoritatile din Canada, ca si cum ar fi doar cetatean canadian
"(4) Activitățile notariale prevăzute la alin. (2), care produc efecte juridice în România, pot fi îndeplinite de către misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României și la cererea persoanelor fizice sau juridice străine, în măsura în care legile și reglementările statului de reședință sau acordurile bilaterale nu se opun."
Da, multumesc pentru raspuns.
Acum este mai problematica deplasarea la consulatul de la Toronto. Consulatul a restrâns mult activitatea cu publicul.
Ultima modificare: Joi, 19 Noiembrie 2020
hlli, utilizator


MihailZC ,
Care este actul normativ la care faceti precizarea :
"(4) Activitățile notariale prevăzute la alin. (2), care produc efecte juridice în România, pot fi îndeplinite de către misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României și la cererea persoanelor fizice sau juridice străine, în măsura în care legile și reglementările statului de reședință sau acordurile bilaterale nu se opun."
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Noiembrie 2020
hlli, utilizator

Alte discuții în legătură

Certificat nastere romanesc pentru copil nascut in canada liviuss5 liviuss5 Buna ziua : atat eu cat si sotia suntem cetateni romani, copilul nostrum s-a nascut in Canada in mai 2014, am sosit in tara toti trei si la Oficiul Starii ... (vezi toată discuția)
Certificat casatorie canadian olivi olivi daca m-am casatorit in canada cu un cetatean strain si am decis sa imi schimb numele ar trebui sa vin in romania pentru a-mi schimba pasaportul? am observat ca ... (vezi toată discuția)
Imuternicirea tatalui jamalexa jamalexa buna ziua....as dori si eu sa stiu daca imputernicirea tatalui pentru copil care este in Romania pentru plecare la tatal in Spania trebuie sa fie originala ... (vezi toată discuția)