Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... imuternicirea tatalui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

imuternicirea tatalui

buna ziua....as dori si eu sa stiu daca imputernicirea tatalui pentru copil care este in Romania pentru plecare la tatal in Spania trebuie sa fie originala fiind ridicata de la ambasada din Spania sau e luata in considerare si prin fax
Numai in original. Documentul trebuie facut la notar sau la consulat/ambasada.

Avocat Boncu
Conf. art.30 al. 7 din legea 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate, declaraţia notariala trebuie redactata în două exemplare şi trebuie să fie autentificata în ţară de notarul public, iar în străinătate, de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României ori, dacă au fost date în faţa autorităţilor străine, să îndeplinească condiţiile de supralegalizare prevăzute de lege sau să aibă aplicată apostila conform Convenţiei cu privire la suprimarea cerinţei supralegalizării actelor oficiale străine, adoptată la Haga la 5 octombrie 1961, la care România a aderat prin Ordonanţa Guvernului nr. 66/1999, aprobată prin Legea nr. 52/2000, cu modificările ulterioare.
Un exemplar al declaraţiei se păstrează de către însoţitor, iar al doilea exemplar însoţeşte paşaportul minorului.
Deci, in nici un caz fax.