Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... procura apostilata sau nu?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

procura apostilata sau nu?

Buna ziua,
I-am facut sotului meu o procura la un notar de aici din Spania conform careia ii permit sa ii faca pasaportul fetitei noastre minore si sa calatoreasca cu ea din Romania in Spania(eu ma aflu deja aici).
Cineva mi-a spus ca acea procura trebuia apostilata.
Este obligatoriu acest lucru?Tin sa precizez ca el deja a dus procura la traducator in Romania,care i-a facut traducere legalizata.
Nu am dori sa ne trezim in situatia ca sa nu ii permita sa se urce in avion in ziua calatoriei.
Va multumesc anticipat!
Declaratia notariala trebuie redactata in doua exemplare si trebuie sa fie autentificata in tara de notarul public, iar in strainatate, de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei ori, daca a fost data in fata autoritatilor straine, sa indeplineasca conditiile de supralegalizare prevazute de lege sau sa aiba aplicata apostila conform Conventiei cu privire la suprimarea cerintei supralegalizarii actelor oficiale straine, adoptata la Haga la 5 octombrie 1961.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat