Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Iesirea din tara minor neinsotit
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Iesirea din tara minor neinsotit

decii am o fiica(16 ani) si vrea sa mearga in excursie cu scoala la paris. nu poate iesi din tara numai cu acordul meu ? deoarece sotul meu este plecat in strainatate si nu ajunge pana atunci acasa.
Nu poate iesi din tara numai cu declaratia de acord a unuia dintre parinti, pentru ca parintii sunt casatoriti, insa legea 248/2005 privind regimul liberei circulatii cetatenilor romani in strainatate prevede in art. 30 al. 7 posibilitatea ca aceasta declaratie sa poata fi autentificata in strainatate de misiunile diplomatice sau consulare ale Romaniei sau daca ets data in fata autoritatilor straine, sa indeplineasca conditiile de mai jos:
...............................
(7) Declaraţiile prevăzute la alin. (1) lit. b)-d) trebuie redactate în două exemplare şi trebuie să fie autentificate în ţară de notarul public, iar în străinătate, de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României ori, dacă au fost date în faţa autorităţilor străine, să îndeplinească condiţiile de supralegalizare prevăzute de lege sau să aibă aplicată apostila conform Convenţiei cu privire la suprimarea cerinţei supralegalizării actelor oficiale străine, adoptată la Haga la 5 octombrie 1961, la care România a aderat prin Ordonanţa Guvernului nr. 66/1999, aprobată prin Legea nr. 52/2000, cu modificările ulterioare. Un exemplar al declaraţiei se păstrează de către însoţitor, iar al doilea exemplar însoţeşte paşaportul minorului.
...........................
Legea 248/2005 a fost modificata si completata prin legea 175/ 2013, lege care a modificat printre altele si art 30 al carui continut este util sa-l lecturati.

[ link extern ]
gi-jane2, moderator