Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare la mostenire

Renuntare la mostenire.
Am o singura sora care traieste in Canada. Mama noastra a decedat de curand. Sora mea doreste sa renunte la mostenire. Nu avem proprietati de impartit. Avem doar o suma de 7.000 lei ce se afla in banca.
Stie cineva o cale mai scurta si accesibila privind declaratia surorii mele de renuntare la mostenire.
hlli, utilizator
"Declarația de renunțare se face în formă autentică la orice notar public sau, după caz, la misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României, în condițiile și limitele prevăzute de lege." (art.1120 alin,2 Cod civil)

Nici supralegalizarea, nici apostila, nici traducerea nu va ajuta. Ele nu inlocuiesc forma autentica. Iar in Canada, notarii nu au astfel de atributii/competente. Eu nu autentifica, ci doar legalizeaza semnaturile. In plus, declaratiile date la notari canadieni, nu se inregisreaza in Registul National de Evidenta a Optiunilor Succesorale. Ceea ce inseamna ca in Romania o astfel de declaratie nu apare inregistrata nicaieri. O sa dati niste bani pe o hartie pe care care nu o sa o accepte niciun notar din Romania.
Mai pe scurt: Ori vine in tara, ori face declaratia la Ambasada sau Consulat. Daca declarantul este cetatean roman (sau a fost) si cunoaste limba romana, nu au de ce sa refuze intocmirea unei astfel de declaratii.
Multumesc pentru raspuns, dumneavoastra cum veti rezolva?
Buna ziua, nu sunt si nu au fost cetateni romani , sunt nascuti acolo , nici nu cunosc prea bine limba romana.