avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Activitate adina rus

Activitate adina rus

Buna ziua, Am o intrebare referitoare la actualizarea declaratiei de avere. In ce situatii se actualizeaza? Eu am inceput activitatea in mai, am depus declaratia de avere in termenul de 30 de zile de la data numirii, incadrandu-ma in termenul de 15 iunie. Am primit atentionare ca nu mi-am depus declaratia de avere pana in 15 iunie, ca aveam obligatia sa o mai depun inca odata, adica sa o actualizez. Mentionez ca nu au intervenit schimbari fata de declaratia anterioara, declaratie depusa in termen.
Va solicit un punct de vedere la speta enuntata. Multumesc anticipat
Expirare flotant
-pe perioada starii de alerta, conform Legii 55/2020, valabilitatea documentelor eliberate de institutii si autoritati publice se prelungeste . Este valabil si pentru viza de flotant?
Va intreb asta pentru ca de la Evidenta persoanelor mi s-a spus ca pentru viza de flotant nu se aplica , ca au niste norme interne venite cred de la Minister, si viza de flotant expira pe perioada starii de alerta si trebuie reînnoit. Oare aceste norme interne nu sunt opozabile legii ?Intreb acest lucru deoarece mi s-a comunicat de o alta institutie a statului anularea unui abonament de parcare pe motiv ca am flotantul expirat.
Expirare flotant
-pe perioada starii de alerta, conform Legii 55/2020, valabilitatea documentelor eliberate de institutii si autoritati publice se prelungeste . Este valabil si pentru viza de flotant?
Va intreb asta pentru ca de la Evidenta persoanelor mi s-a spus ca pentru viza de flotant nu se aplica , ca au niste norme interne venite cred de la Minister, si viza de flotant expira pe perioada starii de alerta si trebuie reînnoit. Oare aceste norme interne nu sunt opozabile legii ?Intreb acest lucru deoarece mi s-a comunicat de o alta institutie a statului anularea unui abonament de parcare pe motiv ca am flotantul expirat.
Buna seara, Stiu ca pe perioada starii de alerta, conform Legii 55/2020, valabilitatea documentelor eliberate de institutii si autoritati publice se prelungeste . Este valabil si pentru viza de flotant?
Va intreb asta pentru ca de la Evidenta persoanelor mi s-a spus ca pentru viza de flotant nu se aplica , ca au niste norme interne venite cred de la Minister, si viza de flotant expira pe perioada starii de alerta si trebuie reînnoit. Oare aceste norme interne nu sunt opozabile legii ?Intreb acest lucru deoarece mi s-a comunicat de o alta institutie a statului anularea unui abonament de parcare pe motiv ca am flotantul expirat.
Problemele mentionate de mine sunt doar o parte din multe altele. Lasand la o parte volumul mare de lucru, listam si 20000 de instiintari odata, se mai pune si problema discriminarii( la celelalte departamente se aduce hartia, ) avem compartiment administrativ care ar trebui sa se ocupe cu asta, si in final , nu vreau sa fiu rea dar nu am trecut in fisa postului asa ceva si nu am facut atata scoala sa car cutii de hartie intre doua cladiri destul de departate , fara a pune problemele de sanatate, Si asta doar din cauza ca esti vertical la locul de munca, Multumesc,
O functie de conducere si doua colege angajate pe functia de consilier juridic, si totusi intampinam dificultati , cu toate informarile sustinute cu art din Codul muncii, SSM, contract colectiv, statutul juristului.
verbal
Lucrez intr-o institutie publica, birou in care activam doar femei si suntem puse sa ne caram hartia pentru xerox, min 5 cutii-maxim 10 cutii pe luna, distanta apreciabla, dintr-o cladire in alta (2 etaje una -2 etaje cealalta).In fisa postului nu avem atributii de administrativ, Avem compartiment administrativ in cadrul serviciului. Am facut informari directorului, cu legislatia privind dreptul muncii, contractul colectiv, ssm.
Nu-l intereseaza sau nu pricepe, ne-a scris ca totul ramane la fel.
Fara sa punem in calcul , ca o parte dintre noi ca avem probleme medicale care atesta ca nu putem ridica greutati dar nu am vrut sa uzam de ele. Consecintele negative indreptate asupra noastra o sa fie....Ce mai putem face legal in asa fel incat compartmentul administrativ sa-si faca datoria si sa ne asigure materialele necesare indeplinirii atributiilor. Am uitata sa precizez , facem parte din compartimentul juridic... . Multumesc, orice sfat conteaza . Toata munca noastra vine listata, daca nu avem hartie ...