avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate oldniku

Activitate oldniku

stima

**************

poi ea reprezinta angajatorul.angajatorul este neamt.

**************

merci de sfatul tau pentru angajator,daca ai fi tu angajator sau poate chiar esti sfatul meu este sa respecti legislatia.aici vb de lege.stima



in 2008 am sesizat itm cu privire la neacordarea tichetelor de masa de catre conducerea societatii in nr de 22 -23 acestia ,au venit in control si au constatat ca este adevarat si, au trasat intrarea in legalitate cu acordarea tichetelor si cu aplicarea normelor lg 142/2000.In 2013 am sesizat IM Bucuresti sub aceleasi aspecte iar acestia au gasit nelegalitati si au amendat conducerea respectiv directorul firmei.Acestia, tot nu respecta normele de aplicare adica,acorda bonurile de masa pe luna in curs si nu la sfarsitul decadei lunii in curs pentru luna urmatoare fapt ce cauzeaza prejudicii. SE poate face plangere impotriva directorului?deoarece s-a constatat ca,din directiva acesteie se acorda bonurile in contradictie cu normele de aplicare ale lg 142/2000.Model de plangere ,sfaturi va rog ,stima.
se poate formula plangere impotriva directorului pentru nerespectarea lg 142/1998 si a normelor de aplicare?.Acesta a fost somat de catre ITM sa faca acest lucru, in prima faza si nu a respectat, a doua oara a fost sanctionat si tot nu respecta,stie cineva ?exista model?ma ajuta cineva?stima.:(
Mai exista cale de atac dupa recurs ,in litigiu de munca ?
Răspuns la discuția cerere de redeschidere dosar
de acord dar nu eu am adus vorba de probe ,judecatoarea dupa ce sa citat partile in sala a intrebat daca avem probe da administrat partea intimata a spus ca nu iar eu am spus ca probele mele sunt la ITM si sa dispuna adresa sa le ceara de acolo .Instanta a incuviintat si a acordat termen dar ,nu a si dispus adresa iar eu am ramas fara probatoriu .Asta cum se cheama cind instanta dispune dar nu si face cea ce zice ????
Răspuns la discuția cerere de redeschidere dosar
de acord cu ce spui dar,instanta de judecata nu a emis adresa catre itm cerind documentul ,nu stiu daca este sau nu definitiva pentru ca nu am primit nimic acasa din care sa reiasa acest lucru,nu ma simt nedreptatit ma simt asasinat de catre justitia DIN ROMINIA,ma impacam cu situatia daca se respecta dreptul meu la o judecata dreapta si echitabila asa cum prevede legea ,plingerea am facut-o impotriva angajatorului care a semnat in locul meu statul de plata si a oprit din bani fara motiv asta se chema fals si uz de fals din cite stiu eu si abuz in serviciu .Am inregistrare telefonica in care recunoaste ca nu am semnat eu statul si ma ia in batjocura dar ,statul de plata ajunge la itm D-ta semnat de catre altcineva ,locuiesc in Pucioasa iar aici legea se face nu se aplica conform CPP sau CPC ,intreb inca o data se comunica sau nu ,mai exista cale de atac sau nu daca da unde ?.
da ,am facut plingere impotriva rezolutiei data de catre prim procuror de scoatere de sub urmarire pentru fals si uz de fals si abuz in serviciu si mai exista si un detaliu eu sunt angajat :O
Cu ceva timp in urma am scris pe forum despre dosarul meu si unele nelamuriri.Revin si intreb daca in urma pronuntari de catre instanta de fond intr-un dosar penal nu ar trebui sa primesc si o comunicare ?Pronuntarea s-a facut pe fond ca urmare a contestatiei mele facute la rezolutia data de CATRE PRIM PROCURORUL DE CAZ .Pot sa formulez o cerere de redeschiderre a procesului /puteti sa ma ajutati cu un model de cerere daca da ?Daca nu, ce pot sa fac in continuare pentru ca ma simt nedreptatit .Vreau sa mentionez ca mi-a fost admisa cererea cu privire la proba dar , judecatorul nu a trimis si adresa catre ITM prin care sa ceara proba si , acesta a pronuntat dosarul fara ca eu sa pot proba .Vreau sa precizez ca plingerea a fost facuta pentru fals si uz de fals de catre mine impotriva angajatorului meu .
sunt de acord cu cea ce spui tu in prima faza dar, in continuarea declaratiei nu incepe cu "in continuarea declaratiei" scrie "revin si arat ca ",nu am fost de fata cind a luat declaratia individului pentru ca asta a fost si interesul ,pagina a ramas goala sub data si sub semnatura lui(12.12 .2011 cind a scris prima data declaratia ,jigodiile de vardisti au lasat-o inadins asa iar , la 32 de zile diferenta individu face completari tot pe aceiasi pagina dar o dateaza si o semneaza cu data din ziua respectiva adica alta data918,01.2012 (32 de zile diferenta ) iar consemnarile sunt noi adica au uitat sa le precizeze prima data si , atunci a scris pe aceiasi pagina in continuare este legal sau ilegal ?daca este ilegal ce articol invoc in fata instantei ?
din cite stiu eu si asa am facut cind am dat o declaratie, spatiul alb se bareaza, daca vrei sa mai adaugi ceva scri o noua declaratie ,avind in vedere cit timp a trecut !!!!.
Sunt parte intr-un dosar penal (reclamant) si in urma studierii dosarului am descoperit ca ,intimata a mai facut unele precizari pe aceiasi pagina dupa ce a semnat si datat declaratia .Pe spatiul ramas gol si care trebuia barat de el sau de organul de cercetare la sfirsitul declaratiei acesta revine si mai face unele precizari cu ajutorul organului de cercetare pe acel spatiu la o distanta de 32 de zile dupa.Este legal asa ceva ? art ? Multumesc .