avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate florinaandrei592@gmail.com

Activitate florinaandrei592@gmail.com

Da, mi-au tăiat pensia pe motiv că sunt prea tânără pt pensionare de invaliditate

Dapix a scris:

Ați spus că DEJA sunteți pensionată pe caz de boală, încadrată în gradul 3.
Ce mai doriți în prezent de la Comisia de expertiză`?

Sau v-a suspendat și pensia de gradul 3 și n-am înțeles eu bine`?!
În prezent lucrați cu 4 ore`?

Bună ziua,azi am fost chemată la comisia supremă a evaluării capacității de muncă în urma contestației de depensionare de invaliditate gr 3 ,cum e posibil sa îmi spună că sunt prea tânără pt pensionare am 44 de ani, ,,până la 60 mai aveți,,,eu fiind încadrată în grad 3 fiind operată pe coloana ,având încă 2 hernii grave,și mă lupt cu o depresie severă de 3 ani.Ce treabă are vârsta cu boala,am 22 de ani vechime in campul muncii
Am depus contestație,și am fost chemată la comisia supremă de la București,și ce să auzi că răspuns ,, sunteți prea tânără pt pensionare de invaliditate,când eu de trei ani mă lupt cu boala,cu hernii pe cervicala, toracică și lombară ultima operata, depresie severă, fără tratament tremur din toate încheieturile și ei îmi spun sa sunt prea tânără cu 22 de ani vechime in câmpul muncii. Vă rog învățați mă ce sa fac,unde să mă mai duc ,unde sa fac plângere?
Cum sa ajung sa iau dosarul de la comisia Ploiesti când ei nu au program cu publicul joi și vineri,cum sa mă duc fără dosar?

florinaandrei592@gmail.com a scris:

Bună seara,ce sa fac în situația asta , mi-a sosit dosarul la Ploiesti azi 6 septembrie și am termen până pe 9 septembrie să depun contestația ,când sa o depun, dacă a venit în ultimele 2 zile ?

florinaandrei592@gmail.com a scris:

Aștept dosarul am termen până pe 9 septembrie

Dapix a scris:

Ați depus în termenul legal contestația la instanța de contencios administrativ la TRIBUNAL`?





Bună seara,ce sa fac în situația asta , mi-a sosit dosarul la Ploiesti azi 6 septembrie și am termen până pe 9 septembrie să depun contestația ,când sa o depun, dacă a venit în ultimele 2 zile ?

florinaandrei592@gmail.com a scris:

Aștept dosarul am termen până pe 9 septembrie

Dapix a scris:

Ați depus în termenul legal contestația la instanța de contencios administrativ la TRIBUNAL`?



Aștept dosarul am termen până pe 9 septembrie

Dapix a scris:

Ați depus în termenul legal contestația la instanța de contencios administrativ la TRIBUNAL`?

Am plan recuperator,am internări 2,am ieșirea din spital de la București cu diagnosticul de acolo și i l-am dat medicului meu psihiatru când am fost luna aceasta pt rețetă și a spus că este același diagnostic care îl am în dosar și datorită anchetei sociale mi-au tăiat pensia ,ce treabă are boala cu ce in curte sau ce să-l are soțul?

Dapix a scris:

Numai că vedeți, că Comisia centrală de la București v-au expertizat, și au tras alte concluzii, diferite de cele ale dumneavoastră.

Dacă depuneți contestație la instanță, tot o comisie medicală vă va expertiza, de această dată va fi comisie medico-legală.

Sunt depresivă de aproape 3 ani ,am mai avut astfel de episoade in 2015 dar le-am dus pe picioare,acum de vreo 3 ani ,nu mai puteam face față la serviciu ,mi se făcea rău ,trebuia să chem sa vina sa mă ia acasă,, analize,salvare, mergeam la urgență și tot așa până s-a găsit diagnostic ,,sunt operata pe coloana ,am mai multe hernii cervicale care dacă nu mă protejez ,o să ajung iar la cuțit,nu am voie sa stau mult în piciore
Buna ziua,revin cu o problemă ,sunt pensionată pe caz de boala fiind încadrată cu gradul 3 de invaliditate din mai 2022.Cand am fost la revizuire am fost chemată la institutul de expertiză medicală din București,am stat internata 3 zile am făcut investiții,pe biletul de externare scriind incapacitate adaptativă: după completarea anchetei sociale la domiciliul.A venit o doamnă de la primărie cu ancheta socială și mă întrebat câteva lucruri, câți suntem în casă ,nume și vârstă și venitul fiecăruia (soțul și 2 copii),cate camere are casa( casă moștenire de la socrii soțul 66%,sora lui 33%),animale in gospodărie un porc și câteva găini,o amărâtă de gradina,dacă mă înțeleg cu vecinii,i-am spus că stau izolată ,nu ieșim la radio șanț și cam atât.Dupa o lună primesc decizia că nu mă mai incadrez in grad de invaliditate și sunt recuperata,când eu mă înfund de pastile merg regulat la psihiatru,iau 3 anxiare pe zi,pt că dacă nu le iau nu mă simt bine,iar după prânz când îmi iau pastilele,îmi dau o stare de somnolenta și moleșeală și trebuie să mă odihnesc.Cine credeți că mă angajează pe mine sa dorm pe masa lor după ora 1? Vreau sa fac contestație și va rog sa mă ajutați cum sa o fac,pt că sănătatea mea nu stă în Nr de camere sau găinile din curte,astea le are orice om care este gospodar,asta nu înseamnă că le îngrijesc eu,sau daca are soțul salariul mai mare adică 4000 brut are de întreținut 2 copii dintre care unul cu o tulburare de spectru autist,asta nu înseamnă că ești recuperat
Mulțumesc frumos pt informații.

[03.08, 16:03] florinaandrei592: Bună ziua,vad anunțuri pt angajări la curățenie în București, Ovidiu,cu patru ore și se acorda și tichete de masa,lucrând la aceeași firmă eu de ce nu beneficiez de acestea?
[03.08, 17:14] Cristian Peny: Buna ziua . La Bucuresti nu avem mag Penny , deci este alt contract . Iar bugetul la mag Penny este diferit in functie de mag sau de judet , cum a fost negociat . momentan la dvs nu putem acorda mai mult .

Este mesajul care i l-am dat șefului meu și răspunsul lui ,ce mă îndrumați să fac ,dar sa nu mă dea afară?