avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1117 soluții astăzi
Forum Activitate Georgiana Andreeea

Activitate Georgiana Andreeea

Buna seara!
Am un SRL si as dori sa fac un import de accesorii pentru animale de companie (zgarzi, lese, boluri pentru hrana, custi etc) de la o firma care le produce in China, dar au depozit in Serbia.
Stiu ca trebuie sa platesc 19% TVA, dar in afara de asta, cum pot afla cat vor fi taxele vamale? Macar un procent orientativ.
De asemenea, as dori sa stiu, sunt proceduri speciale de efectuat la vama inaintea efectuarii importului? Cod EORI avem deja pe firma. Sau facem comanda, o platim, si in momentul in care ajunge la vama le ducem actele pe care le cer?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Multumesc tare mult. O seara frumoasa!

Adrian ALBU a scris:

CAEN 4776 și 4778

CAEN 4638 e pentru vanzarea "altor alimente", aici va referiti la hrana pentru animale, nu?
Accesoriile nu cred ca ar intra in accest CAEN (lese, zgarzi, boluri pentru hrana, jucarii). Aveti idee la ce CAEN s-ar incadra?
Buna ziua,
As dori sa deschid un petshop online (cu vanzare de hrana pentru animale si accesorii pentru animale), pe o firma deschisa mai demult. Pentru aceasta stiu ca trebuie sa autorizez CAEN 4791 pentru comertul pe internet.
Daca as vrea sa vand produsele mele catre petshopuri fizice, farmacii veterinare, sau oricare alte magazine care comercializeaza hrana pentru animale si accesorii, de ce autorizatii si ce CAEN uri as avea nevoie in plus?
Activitatea ar fi in felul urmator: ii sun, le prezint produsele, le expediez prin firma de curierat, ei achita ramburs sau la termen (in ultimul caz merg eu si incasez contravaloarea facturii).
Multumesc anticipat de raspuns!