avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Activitate Ezoteric

Activitate Ezoteric

Stimate domn! Ce este asa de greu de inteles? Contestatia la executare a fost respinsa la fond.La apel nu s-a mai putut invoca si alte motive,S-a respins si ala.Persoana a fost obligata sa plateasca suma de 45.000 lei
Intrebarea era si este: mai poate pe alta cale sa ceara anularea deciziei de impunere pe care nu a contestat-o pe cale administrativa si bineinteles ca nu a putut-o contesta nici in contencios.
Ce este asa de greu de inteles?
Rog cei care inteleg despre ce spun eu aici, sa raspunda.Ceilalti sa se abtina.Nu am nevoie de critici, ci de ajutor.
Nu inteleg la ce va referiti!!??? Sunt noua pe site.De vreo saptamana!!!
Nu exista un dosar. Doar o situatie expusa si cautarea unei solutii
Imposibilitate anulare act fiscal?!

Expunere de caz:
-o persoana fizica primeste de la taxe si impozite o decizie de impunere pe diferente impozit cladire
-decizia nu respecta modelul de formular standard. Este o decizie trasa la imprimanta, scris foarte mic, si persoana nu vede ca are dreptul de a contesta decizia pe cale adtiva
-Dupa cateva luni soseste si decizia de accesorii(care trebuia sa vina odata cu decizia de impunere(fiind diferente de impozit pe ani anteriori)
-Pe asta cetateanul o contesta la org emitent, dar este respinsa.
-Nu merge in instanta ptr anularea ei si nici pentru suspendarea temporara a executarii(deciziei de impunere)
-La final ii vine titlul executoriu.
-In instanta se apara singur si nu invoca prea multe motive, contestatia fiindu-i respinsa
INTREBARI
1--Cum,pe ce cale si la ce instanta poate cere anularea deciziei de impunere?(necontestata adtiv)
2-Dar decizia de accesorii necontestata in termenul de 6 luni?

In acest caz este o situatie fara iesire, iar persoana e buna de plata aproape 45.000 lei????
Juridic ce sanse are? Ce portita exista?

Cine poata daun sfat avizat?
Multumesc
Expunerea situatiei
O persoana primeste titlu executoriu din partea organului fiscal.
Aceasta trebuie ca in 15 zile sa conteste titlul.
Dar, am inteles ca mai trebuie facuta o procedura paralela, pe contencios, ptr ca aceasta sa ridice exceptie de nelegalitate.

Cum se procedeaza?
-Face contestatie la judecatorie(pe civil)) pentru anularea titlului executoriu, tot acolo, in cadrul procesului unde exceptia de nelegalitate, instanta suspenda cauza si trimite exceptia la Tribunal, sectia contencios???? saucum procedeaza?

-Pentru suspendarea titlului executoriu ce variante sunt corecte:

1-adreseaza tot judecatoriei(pe civil)-cerand odata cu anularea titlului si suspendarea provizorie
2-face o actiune separata de suspendare, tot la judecatorie(pe civil)
3-face o actiune ptr suspendarea provizorie a titlului executoriu la Tribunal, sectia contencios?



Va multumesc.Mi-ati confirmat banuiala.Deci: ar fi doua posibilitati
1-introducerea contestatiei si capat accesoriu suspendarea executarii actului adtiv
2-Introducerea contestatiei si ulterior o actiune ptr suspendare,nu?
Cu privire la acte administrative fiscale(decizie impunere, decizie accesorii), individuale
Conform prevederilor codului de procedura fiscala, actele administrative pot fi contestate in termen de 45 de zile, pe cale administrativa, la organul fiscal emitent.
Daca contestatia se respinge, partea interesata poate contesta decizia de respingere in contencios administraiv, in termen de 6 luni.

Presupun ca se coreleaza cu prevederile Legii 554/2004

Legea 554/2004

Art 14(1) se refera la suspendarea executarii actului.

-dupa sesizarea ,in cond art 7,a autoritatii publice care a emis actul,pers vatamata poate sa ceara instantei competente sa dispuna suspendarea executarii.

Ce se intelege din prevederile alin(1)???
-care ar fi momentul sesizarii instantei in vederea suspendarii executarii actului?
A-Dupa primirea deciziei (de respingere a contestatiei actului,) si odata cu introducerea contestatiei in instanta in vederea anulararii -ce ar face referire la art 15?
B)-Actiunea se poate introduce cat timp contestatia se afla la comisie, in analiza?adica inainte de primirea deciziei de respingere si de contestare in instanta?

Precizez ca nu au studii juridice
Multumesc
Nu inteleg! Amabilitatea(benevola, in fond) se transforma subit in vehementa? Ori explicati corect, ajutand cu adevarat, ori lasati-o balta.
Si pana la urma ce sa inteleg? ca art 10 din legea indicata de dv suplineste art.7 alin(2) lit f) din abrogata lege 677/2001?
Eu cel tarziu maine trebuie sa fac o actiune in instanta ,pe contencios, pentru ca o institutie nu vrea sa comunice nici macar instantei datele personale ale cuiva, eu avand interes direct.
Deci? invoc in actiune acest art. desi nu am vazut nicio precizare similara cu art 7??!!!
Multumesc pentru raspuns.
In graba am uitat sa precizez ca era vorba despre art.7 alin(2),lit f)-cand prelucrarea este necesara pentru constatarea, exercitarea sau apararea unui drept in justitie
Am consultat fugitiv si art sugerat de dv. si nu mi s-ar potrivit situatiei.
Ce parare aveti?
Cumva in directiva UE din UE, este ceva prevazut in acest sens?