avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 368 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cu privire la acte administrative fiscale(decizie ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cu privire la acte administrative fiscale(decizie impunere, decizie ...

Cu privire la acte administrative fiscale(decizie impunere, decizie accesorii), individuale
Conform prevederilor codului de procedura fiscala, actele administrative pot fi contestate in termen de 45 de zile, pe cale administrativa, la organul fiscal emitent.
Daca contestatia se respinge, partea interesata poate contesta decizia de respingere in contencios administraiv, in termen de 6 luni.

Presupun ca se coreleaza cu prevederile Legii 554/2004

Legea 554/2004

Art 14(1) se refera la suspendarea executarii actului.

-dupa sesizarea ,in cond art 7,a autoritatii publice care a emis actul,pers vatamata poate sa ceara instantei competente sa dispuna suspendarea executarii.

Ce se intelege din prevederile alin(1)???
-care ar fi momentul sesizarii instantei in vederea suspendarii executarii actului?
A-Dupa primirea deciziei (de respingere a contestatiei actului,) si odata cu introducerea contestatiei in instanta in vederea anulararii -ce ar face referire la art 15?
B)-Actiunea se poate introduce cat timp contestatia se afla la comisie, in analiza?adica inainte de primirea deciziei de respingere si de contestare in instanta?

Precizez ca nu au studii juridice
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:06, 18 Decembrie 2020
Actiunea se introduce dupa primirea deciziei de respingere .
Va multumesc.Mi-ati confirmat banuiala.Deci: ar fi doua posibilitati
1-introducerea contestatiei si capat accesoriu suspendarea executarii actului adtiv
2-Introducerea contestatiei si ulterior o actiune ptr suspendare,nu?
Eu as merge pe prima posibilitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestaþie împotriva deciziei de impunere mioara2012 mioara2012 buna ziua! Daca am facut o contestatie la decizia de impunere pt ca nu s-a emis respectand art 27 si 28 din codul de procedura fiscala si nu am solicitat (in ... (vezi toată discuția)
Decizie impunere larisarazvan larisarazvan Buna ziua Am primit o Decizie de impunere privind plata unor sume de bani de la Autoritatea vamala pe care am contestat-o conform art.205 cod Fiscal. La ... (vezi toată discuția)
Unde pot fi atacate actele ilegale emise de anaf? LuchianSeb LuchianSeb Buna ziua ! Asi dori sa atac niste acte emise de ANAF prin care am fost obligat sa platesc impozit dintr-o grseala a acestora. Acest lucru m-a si prejudiciat ... (vezi toată discuția)