Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cu privire la acte administrative fiscale(decizie ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cu privire la acte administrative fiscale(decizie impunere, decizie ...

Cu privire la acte administrative fiscale(decizie impunere, decizie accesorii), individuale
Conform prevederilor codului de procedura fiscala, actele administrative pot fi contestate in termen de 45 de zile, pe cale administrativa, la organul fiscal emitent.
Daca contestatia se respinge, partea interesata poate contesta decizia de respingere in contencios administraiv, in termen de 6 luni.

Presupun ca se coreleaza cu prevederile Legii 554/2004

Legea 554/2004

Art 14(1) se refera la suspendarea executarii actului.

-dupa sesizarea ,in cond art 7,a autoritatii publice care a emis actul,pers vatamata poate sa ceara instantei competente sa dispuna suspendarea executarii.

Ce se intelege din prevederile alin(1)???
-care ar fi momentul sesizarii instantei in vederea suspendarii executarii actului?
A-Dupa primirea deciziei (de respingere a contestatiei actului,) si odata cu introducerea contestatiei in instanta in vederea anulararii -ce ar face referire la art 15?
B)-Actiunea se poate introduce cat timp contestatia se afla la comisie, in analiza?adica inainte de primirea deciziei de respingere si de contestare in instanta?

Precizez ca nu au studii juridice
Multumesc
Actiunea se introduce dupa primirea deciziei de respingere .
Va multumesc.Mi-ati confirmat banuiala.Deci: ar fi doua posibilitati
1-introducerea contestatiei si capat accesoriu suspendarea executarii actului adtiv
2-Introducerea contestatiei si ulterior o actiune ptr suspendare,nu?
Eu as merge pe prima posibilitate.