avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1020 soluții astăzi
Forum Activitate ovicosma

Activitate ovicosma

Răspuns la discuția dubla cetatenie
Multumesc de raspuns.
Nu s-a ajuns la discutia despre procura, i s-a refuzat trecerea pt ca este SI cetatean roman (cel putin asa scrie in PV de refuz). Mama minorului, care il si insoteste, are buletin egiptean cu domiciliul acolo, sper sa fie suficient, caci procura nu are. Minorul nu are desigur inca buletin, iar in pasaport nu este trecuta adresa de domiciliu.
La 2 zile dupa ce i s-a refuzat trecerea, am fost la aeroport si am discutat cu alt politist de frontiera cu toate actele in fata si mi-a spus ca el nu vede motivul pt care s-a refuzat trecerea, dar nici nu poate sa-mi dea ceva in scris.
Asa ca incerc o audienta la Politia de frontiera, dar daca e de durata se va risca din nou in speranta ca va da peste un vames normal.

Discuție dubla cetatenie
Exista vreo lege care reglementeaza actele cu care se poate intra / iesi din Romania?
Mai exact am urmatoarea situatie. Minor cu dubla cetatenie a intrat in tara cu Titlu de calatorie emis de ambasada Romaniei in Egipt si doreste sa se intoarca acasa in Egipt cu pasaportul egiptean. A fost oprita la granita pe motiv ca nu poate intra in tara cu un document si sa iasa cu altul, dar fara mentionarea vreunei legi.
Multumesc
Răspuns la discuția Evidenta Persoanelor
Da, copilul a implinit 14 ani, sora mea, mama copilului, este casatorita cu un cetatean egiptean, locuiesc impreuna cu 3 copii in Kuwait (din pacate nu fac diferenta intre domiciliu si resedinta), au viza de sedere pe care o prelungesc o data pe an sau la 2 ani. 2 dintre copii au cetatenie romana (certificat de nastere romanesc), pt al 3-lea tot in sarcina mea cade obtinerea certificatului de nastere romanesc, dar asta este o alta problema. Sora mea are in Buletin domiciliul in Cluj-Napoca, si banuiesc ca si in pasaport (acel pasaport unde este trecuta si fica ei de 14, care a expirat. Consulatul poate sa-i prelungeasca/elibereze surorii mele pasaport dar nu si ficei ei deoarece nu are buletin, iar consulatul a spus clar ca ei nu pot elibera/cere buletin. dar au spus deasemenea ca acesta se poate face cu procura speciala, lucru infirmat de autoritatile din Romania si de dvs conform legii. Cert ramane faptul ca un cetatean roman este in Kuwait fara un act de identitate valid neputand veni in Romania (cartea de calatorie nu este acceptata de statul Kuwait), iar legea, pe care o invoca autoritatile, nu ofera o solutie.
Răspuns la discuția Evidenta Persoanelor
Sora mea a discutat cu Consulatul, care i-a spus ca pe baza unei procure si 2 fotografii eu pot sa-i fac CI in Romania. Dar dupa cum spuneam la Evidenta Populatiei mi s-a spus doar legea care ii leaga pe ei la maini sa faca acest lucru, fara sa mi se ofere nici o solutie. Fara buletin nu i se poate face Pasaport, ea a fost pana acum pe pasaportul mamei. Intradevar consulatul poate elibera pasaport dar nu si buletin (CI).
Am urmatoarea problema, poate gasesc la voi o solutie.
Am o nepoata de 14 ani, care locuieste cu parintii (sora si cumnatul meu) in KUWAIT. Acum 1 saptamana i-a expirat pasaportul, adica cel al surorii mele unde era trecuta si ea. Cei de la Evidenta Populatiei conform O.U.G. nr. 97/2005, alin. (2) al art. 14, spun ca prima carte de Identitate se poate elibera doar personal. Mentionez ca Kuwait-ul nu accepta carte de calatorie - sau cam asa ceva. Deci nepoata mea nu are cum sa vina in Romania, iar autoritatile Romane nu au cum sa-i elibereze CI. Aveti cumva vre-o sugestie, solutie?!?
Merci mult