avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 955 soluții astăzi
Forum Activitate Marcel Mutu

Activitate Marcel Mutu

Suntem 2 cu calitate de mostenitor dupa tatal nostru. dar succesiunea inca n-am facut-o ,Pot cere marcarea lemnoasa pentru partea ce-mi-ar reveni ( 15ha X 5 mc /2 ) din mostenire??
In articolul 20 alin.(3) din codul silvic se specifica "Proprietarul/succesorul in drepturi/ orice persoana care are calitatea de a beneficia de uzufruct..." Eu la ce categorie ma incadrez: proprietar (inca nu suntem). succesor in drepturi?
Multumesc anticipat

In calitate de mostenitor pot cere marcarea lemnoasa pentru partea ce-mi revine 15ha X 5 mc /2 din mostenire??
In articolul 20 alin.(3) din codul silvic se specifica "Proprietarul/succesorul in drepturi/ orice persoana care are calitatea de a beneficia de uzufruct..." Eu la ce categorie ma incadrez: proprietar (inca nu suntem). succesor in drepturi?
Multumesc anticipat


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Mergeti urgent la avocat din localitatea dvs. care se pricepe bine la înlăturări de la mostenire ca sa nu aveti surprize neplăcute.
Eu am inlaturat multi moștenitori de la mostenire de-a lungul timpului și ar fi bine sa imi urmați sfatul.

In calitate de mostenitor pot cere marcarea lemnoasa pentru partea ce-mi revine 15ha X 5 mc /2 din mostenire??
In articolul 20 alin.(3) din codul silvic se specifica "Proprietarul/succesorul in drepturi/ orice persoana care are calitatea de a beneficia de uzufruct..." Eu la ce categorie ma incadrez: proprietar (inca nu suntem). succesor in drepturi?
Multumesc anticipat
Inca n-am ajuns pana acolo,M ie imi trebuie lemn pentru constructii ,o parte , din partea ce mi-ar reveni: (15 ha x 5 mc) /2. Succesiune nu este facuta, nici nu s-a inceput,probabil peste ani in functie de resurse.Ambii avand calitate de mostenitor ,cum pot ajunge la cantitatea de lemn de care am nevoie,,prin ce proceduri pot solicita ocolului silvic marcarea.Ce lege exista prin care pot solicita lemn din mostenirea neimpartita,in calitate ce mostenitot si prin care ocolul e obligat sa tina cont de solicitare? Multumesc anticipat
Avem doar calitate de mostenitor,succesiunea n-a fost inca facuta. Ce drepturi am de a beneficia de masa lemnoasa din padurea detinuta de tatal decedat (15 ha.) fara sa imi puna oprelisti fratele,prin interzicerea marcarii de catre padurar?Toate taxele,impozite si paza sunt platite. Ce ma sfatuiti sa fac cu acest frate care se crede unicul mostenitor si ,pe mine ma da deoparte? Multumesc