avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate Mrsu

Activitate Mrsu

Vă mulțumesc ptr sfaturile pe care le-am primit Dar eu știu că dacă nici unul din copii nu face succesiunea tot ce au părinții rămîne oricum la toți copii.Singurul dezavantaj este acela că atunci cînd unul din copii să zicem unul din cei doi de la țară vrea să vîndă un teren nu poate să o facă fără acordul celor lalți. Ce mare împărțeală să faci la 8 copii. Vă dați seama că revine o cotă foarte mică fiecăruia .
Bună ziua. Sîntem 8 copii la părinți toți majori . 2 din frați locuiesc la țară unde au locuit și părinții .Unul din cei 2 frați are casă la țară construită de părinți cînd el era mic și afost trecut moștenitor pe vremea aceia. Celălat frate locuiște în casa părintească în care a avut grijă și de tatăl meu care a decedat recent,mama a decedat cu 9 ani în urmă.Acest frate nu a fost angajat nicăieri trăind din pensia lui tata și tot din pensia lui a avut grijă prt că nu a cerut ajutor ptr întreținere părintelui. Întrebarea mea este ; Dacă nu facem succesiunea poate rămîne totul casă +terenuri la toți copii? sau trebuie să facem succesiunea, Vă întreb ptr că aș fi preferat să rămînă totul așa Iar cînd unul din frați vrea să vîndă un teren să aivă acordul celorlalți prin procură notarială .Vă mulțumesc!





Bună ziua . Am și eu o întrebare. Ce pot face cu cele 6 taloane anuale ptr transport cu trenul dacă nu le-am folosit. Menționez că sînt pensionar.Se poate primi alt ceva în schimbul lor? Vă mulțumesc!
Vă mulțumesc foarte mult ptr răspunsul dat ,dosarul a rămas la ei.Voi merge să depun cerere ptr ieșire la pensie cu reducerea vîrstei. Cu toate că au spus să vin după împlinirea vîrstei de 60 de ani ,ceia ce eu consider că ar putea să fie o greșeală de a lor.
Carp Mircea a scris:

Ati depus dosarul la implinirea varstei de 58 ani, 4 luni si 24 zile.
Dosarul trebuia depus incepand cu data/ziua in care implineati varsta de 58 ani si 8 luni.
Daca nu ati scos dosarul, redepuneti doar cererea si veti primi decizie de admitere.

Decizia nr1401659 din 13/09/2021
privind respingerea pensiei ptr limită de vîrstă. Urmare a examinării actelor din dosarul de pensionare înregistrat la nr 175671 din 10/08/2021 în baza legii nr 263/2010 se respinge cererea de pensionre a domnului ...... născut la data de 16/03 1963 -pensie asigurări sociale 0 lei total drepturi 0 lei. 1 Vîrsta la data pensionării 58 ani 4luni 2 Vîrsta standard de pensionare 65 ani 0 luni .3 Vîrsta în sistem de apărare ordine publică și sig națională 0 ani 0 luni 4 Reducerea vîrstei standard de pensionare ptr -condiții speciale, deosebite și/sau alte condiții de muncă 6 ani 4 luni -Decretul lege nr118/1990 0 ani 0 luni -Legea nr 34/2004 0 ani 0 luni -Statut de persoană cu handicap 0 ani 0 luni -Stagiul complet de cotizare 35 ani o luni -Sistemul public condiții speciale de muncă 0 ani 0 luni -Stagiul total de cotizare realizat 43 ani 4luni 16 zile. din care .-În condiții normale de muncă 18 ani 2 luni 25 zile .-În condiții deosebite de muncă 0 ani 0 luni -În condiții speciale de muncă 0 ani 0 luni .-În gr l de muncă (Legea 3/77) 0 ani 0luni -În gr ll de muncă(Legea3/77) 19 ani 0 luni 17 zile .-Stagiu aferent grupe condiții de muncă (val.incl. și în total per necontributive) 4 ani 9 luni -În sist militar 0 ani 0 luni -Total stagiu asimilat(conform art49 din lg nr 263 2010) 1 an 4 luni 4 zile ,sper că de data asta v-am putut ajuta să vă faceți o părere .Vă mulțumesc încă odată!
Vă mulțumesc oricum ptr răspunsul rapid dar în decizia primită nu scrie că nu pot ieși mai de vreme de 60 de ani. Scrie că mi se respinge pensia ptr limită de vîrstă. După ce am primit decizia m-am dus la iei am întebat de ce mi sa respins mi sa spus că pînă la 60 de ani nu pot să ies. Să vin să depun cerere după împlinirea vîrstei de 60 ani că atunci pot să ies anticipat.Nu știu cum să vă trimit în privat decizia,ptr că nu mă pricep prea bine .Dosarul de pensionare l-am depus la vîrsta de 58ani și 4 luni .Am scris că în condiții deosebite am 0 ani stagiu de cotizare .Asta nu înțeleg de ce nu am stagiu de cotizare în condiții deosebite dacă locul de muncă a fost stabilit în condiții deosebite și 19 ani și 17 zile n gr ll de muncă 18 ani 2luni și 25 zile în condiții normale pînă în 2001

Carp Mircea a scris:

Acest stagiu spune-limita de varsta la 58 ani si 8 luni.
Trimiteti la mine prin mesaj privat decizia.
Eu nu pot crede ceea ce spuneti d-voastra ca motivare, la 60 ani.

Stagiu complet de cotizare 35ani 0 luni(conf lg263/2010)total stagiu de cotizare realizat sector de stat din care 43 ani4 luni și16 zile ,în gr ll 19 ani și17 zile (legea3/1977) ,condiții deosebite 0 ani, condiții normale 18 ani 2 luni și 25 zile. spor aferent gr l și ll condiții speciale și deosebite 4ani și 9 luni stagiu asimilat(alte drepturi asig soc). 1 an 4luni 4 zile perioade necontributive 4ani și9 luni

Carp Mircea a scris:

Postati din decizie:
Din ce se compune total stagiu de cotizare de mai jos:
-Total stagiu de cotizare:43 ani si 4 luni.

Bună seara .Am depus dosarul cu reducerea vîrstei de pensionare la casa de pensii buc. Menționez că am 19 ani și 17 zile gr ll de muncă100%:În cartea de muncă scrie .Stabilit loc de muncă cu condiții desebite 22/10/1980 la SC Sicomed SA .Decizia de pensionare a fost respinsă pe motiv că nu pot ieși mai de vreme de60 de ani.În decizie îmi apare un total de 43 ani și 4luni stagiu de cotizare.Nu înțeleg dacă locul de muncă este stabilit ln condiții deosebite și 19 ani de gr ll de ce nu beneficiez de reducerea vîrstei de pensionare ?Ei spun că cei 19 ani reprezintă stagiu de cotizare în condiții normale.În acel tabel cu reducerea vîrstei de pensionare reiese că la o vechime de 19 ani în grupa ll se reduce vîrsta cu 6ani și4luni. Menționez că sînt născut în 16/03/1963 .Poate mă lămuriți dumneavoastră ce este cu acele condiții deosebite cum am fost angajat și de ce nu se ține cont de ele,.Vă mulțumesc!
Bună ziua. Dacă mi sa redus vîrsta de pensionare la 58 ani și8luni pot cere pensie anticipată?Vă mulțumesc!


Bună ziua. Cînd ies la pensie? Sînt născut în 16/03/1963 și am lucrat ca lăcătuș mec în grup ll în procent de100% 19 ani și 17 zileîn perioada 22/10/1980-22/09/1984 și14/02/1986-01/04/2001 în condiții deosebite .Me nționez că am fost la casa de pensii buc sect 3 și am cerut stagiul de cotizare după 2001. Și am 18,3ani după 2001 în condiții normale de muncă .În total stagiul de cotizare este de 37 ani 3luni și 17 zile .Dacă am stagiul complet de cotizare cîți ani mi se scad din vîrstă ? Eu am găsit un tabel în care mi-a ieșit că ar trebui să ies la 58,8ani(noiembrie) numai cu stagiul complet . Dumneavoastră știți mai bine cum se calculează. Vă mulțumesc!