avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Activitate danadumi

Activitate danadumi

Răspuns la discuția drept de munca in germania
Buna ziua. sotul meu este in Germania(langa Stuttgart) si vrea sa lucreze acolo prin firma lui facuta in Romania . Si eu de asemenea as vrea sa lucrez in Germania prin aceasta firma sau altfel, inca nu stiu exact cum e mai bine si legal sa fac acest lucru. cum pot obtine acel permis de munca ? trebuie sa ma inregistrez ca pers fara loc de munca la BA? sau mai intai trebuie sa gasesc eu personal locul de munca si apoi sa merg la BA? Am nevoie de cateva sfaturi daca aveti cunostinte despre munca in Germania.
Va multumesc mult.
pt safta_i:
buna ziua. din nefericire ma confrunt cu o situatie asemanatoare:
vreau sa imi inchiriez ap. si asoc. de propr. nu vrea sa isi dea acordul pt. a functiona acolo un birou,
desi in bloc au birouri mai multe firme. As dori sa stiu la ce lege faceti referire in mesaj cand spuneti ca
" In Lege spune ca este nevoie de avizul prop. direct afectati si acordul asociatiei pentru schimbarea de destinatie..."???
Si acest acord pt schimbarea destinatiei unui spatiu de locuit poate fi luat o data pt totdeauna,sa fie valabil chiar daca se schimba chiriasul ? sau se face pt fiecare chirias in parte?
mi-ar fi de mare ajutor daca mi-ati indica articolele sau legile respective.
am nevoie urgenta de un raspuns .multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Administrator sau nu?
puteti sa dati va rog baza legala pt "conditia absolvirii studiilor superioare este impusa numai in cazul angajarii ca administrator in cadrul societatii" ?
multumesc mult.
Doresc sa stiu daca asociatul unic al unui SRL, care este si administrator prin actul constitutiv,
poate sa incheie un contract de administrare(poate are alta denumire?)cu acelasi SRL,
prin care sa primeasca o indemnizatie de administrator?
Daca se poate,unde anume trebuie inregistrat? ce taxe si impozite se platesc?
Multumesc
buna ziua. detin in proprietate un apartament de 2 camere+boxa la subsol.
vreau sa vand doar boxa.
as dori sa stiu daca se poate si cum anume.
multumesc.