Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drept de munca in germania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drept de munca in germania

stie cineva dupa cat dimp de munca pot obtine dreptul de munca definitiv in germania?Multumesc
Cetăţenii noilor state membre care sunt încă supuşi unor prevederi legale tranzitorii pot solicita un loc de muncă numai dacă deţin un permis de muncă UE eliberat de Bundesagentur für Arbeit (Agenţia Federală a Muncii) (BA) şi pot fi angajaţi numai dacă posedă un astfel de permis. Cetăţenii noilor state membre au prioritate faţă de cei din ţări terţe care ajung în Germania pentru a solicita un loc de muncă. Nu mai este necesar ca aceşti lucrători să posede permis de şedere, în conformitate cu Freizügigkeitsgesetz/EU (Regimul liberei circulaţii/UE).

Lucrătorii care au fost înregistraţi timp de douăsprezece luni pe piaţa germană a muncii au dreptul la un permis de muncă UE care este acordat fără restricţii şi pe termen nelimitat prin intermediul agenţiei de ocupare a forţei de muncă relevante.
Buna ziua. sotul meu este in Germania(langa Stuttgart) si vrea sa lucreze acolo prin firma lui facuta in Romania . Si eu de asemenea as vrea sa lucrez in Germania prin aceasta firma sau altfel, inca nu stiu exact cum e mai bine si legal sa fac acest lucru. cum pot obtine acel permis de munca ? trebuie sa ma inregistrez ca pers fara loc de munca la BA? sau mai intai trebuie sa gasesc eu personal locul de munca si apoi sa merg la BA? Am nevoie de cateva sfaturi daca aveti cunostinte despre munca in Germania.
Va multumesc mult.