Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drept de munca Germania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drept de munca Germania

Buna am si eu o problema,am gasit o firma de curatenie in hoteluri am primit dreptul de munca insa pt 500 si ceva de ore pe luna is doar 700 de euro si is prea putin am renuntat chiria pe luna este 500 de euro .Acum vreau sa ma angajez altundeva insa din cate am inteles nu-mi mai dau dreptul de munca a 2a oara ..Este advarat adica nu ma mai pot angaja niciunde?Va rog am nevoie de un raspuns..:sorry:
mitsumm, utilizator
Accesul liber al cetăţenilor români la un loc de muncă în Germania va fi posibil de la data de 1 ianuarie 2014, deoarece pe 31 decembrie 3013 expiră restricţiile liberei circulaţii a forţei de muncă pe piaţa germană, impuse românilor şi bulgarilor.

După ce un solicitant român de loc de muncă în Germania a găsit un angajator care doreşte să-l angajeze, acesta trebuie să se prezinte la Agentur für Arbeit (Agenţia Muncii) competentă, din circumscripţia în care îşi are sediul potenţialul angajator, pentru a solicita permisul de muncă UE.

Informaţii, precum şi alte contacte/direcţii de acţiune esenţiale în privinţa accesului pe piaţa muncii din Germania le puteţi regăsi în Ghidul lucrătorului român în Germania - vedeti link-ul de mai jos - , elaborat de Ministerul Muncii.

[ link extern ]