Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca la negru in Germania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca la negru in Germania

buna ziua! am cautat date despre munca la negru si am gasit aceasta pagina, pot sa spun ca sunt intr-o situatie similara daca nu si mai rau pentru ca am creat situatia asta cu mana mea. am venit acum 2 luni in germania la sora mea care este casatorita aici cu un roman ce locuieste aici de 20 de ani. ei doi s-au angajat la o firma mare aici in oras ,firma care mai cauta muncitori asadar am mers la primarie ca sa ma inregistrez, impreuna cu cumnatul meu ca eu nu cunosc limba germana, pe urma am fost sa imi fac asigurare de sanatate si pe urma am fost la fortele de munca unde am depus un cv si o scrisoare de intentie pentru firma asta.in cateva zile am primit un telefon de la fortele de munca daca vreau sa lucrez cu ei in legatura cu firma aceasta am zis ca sunt de acord si apoi am primit scrisoare de la firma sa ma prezint la interviu; acolo am vorbit in engleza dar cel care intervieva nu pot spune ca stia foarte bine si fiindca am fost singura i am aratat hartia ce am primit de la primarie , cum ca eram programata peste 2 saptamani sa ma inregistrz la primarie, el a zis ca nu este o problema asta si mi a dat programul cand sa incep serviciul. In prima zi am fost acolo am semnat contractul si mai trebuia sa completez inca un document cu datele mele eu am mers din acolo si am spus ca nu am documente ei au spus ca le trebuie macar nr meu de cont am zis ca nu am asa ceva daca nu sunt inca inregistrata nu pot sa am cont , au zis ca nu e nimic ca pot sa pun contul la un prieten sau o ruda de-a mea. am mers mai departe la munca timp de o saptamana insa seara cand sora mea am fost libera si imi pregateam hartiile ca sa pot sa merg sa rezolv toate documentele am intrebat pe sora mea inca o data unde trebuie sa merg si cand s-a uitat pe hartii a vazut ca acolo imi cerea si documentul care atesta ca am dreptul sa lucreaz in aceasta tara, a inceput sa planga eu nu intelegeam acum mi a explicat si sunt la fel de speriata ca si ea. am ales sa nu mai merg la munca asa ei ma vor concedia( contractul prevede asta pentru 3 absente nemotivate) si vor trim o scrisoare la fortele de munca sa anunte ca nu am respectat contractul si ca timp de 3 luni nu am voie sa primesc somaj. eu sper ca cei de acolo nu ma vor cauta sa vada ca nu sunt inregistrata nicaieri si doar imi vor trimite scrisoare ca sa imi aduca la cunostiinta acest lucru dar nu cred ca se va intampla asa ceva va rog spuneti-mi ce ar trebui sa fac pentru ca nu stiu si nu are cine sa ma ajute aici, maine este ziua in care ar trebui sa merg sa ma inregistrez la primarie si nici asta nu stiu daca este bine sa mai fac sau nu, nu vreau sa ii fac probleme nici surorii mele. va rog sa imi raspundeti. va multumesc
nu ii faci nici o problema suroii tale.dute la primarie si scoate-ti acel document.si eu sunt in germania,in Duisburg si la fel ca tine nu am inca acest document,il astept sa-mi vina.fara asta nu faci nimic aici in germania.se numeste anbeldung.cel pt munca trebuie sa ti-l faca angajatorul.asa m-i lau facut mie.o zii buna
Romanii, ca si cetateni ai unui stat membru al UE, beneficiaza de libera circulatie a lucratorilor, in conformitate cu dreptul fundamental care permite fiecarui cetatean al unei tari membre UE sa lucreze in alta tara, membra a Uniunii, in aceleasi conditii cu cetatenii tarii gazda. Totusi, pe o perioada tranzitorie de maximum 7 ani, unele tari pot aplica masuri de restrangere a liberei circulatii a lucratorilor, masuri care difera de la o tara la alta. Germania este una dintre tarile UE care aplica masuri de restrangere a liberei circulatii a lucratorilor romani. Astfel, in general, pentru a fi angajati in Germania, este suficient, dar si obligatoriu, ca cetatenii romani sa detina un permis de munca UE, eliberat de catre una dintre cele 657 de filiale ale Agentiei Federale a Muncii (Bundesagentur für Arbeit). Astfel, conform Regimului liberei circulatii / UE (Freizügigkeitsgesetz/EU) lucratorii romani nu mai trebuie sa posede si permis de sedere, mai mult, ca si cetateni ai unui nou stat membru, romanii au prioritate în Germania pentru a solicita un loc de munca
ContSters213050, utilizator
De la 1 ianuarie 2012 Germania nu va mai aplica restrictia de munca decat romanilor necalificati.
Daca am 17 ani, pot gasi locuri de munca in germania? Am tot cautat..dar nimic
Depinde de legislatia muncii cu privire la angajarea monirilor.

Puteti solicita ajutor si de la Biroul ataşatului pentru probleme de muncă și sociale pentru R.F. Germania și Austria :
Dna. Ioana Manole
Ataşat pentru probleme de muncă și sociale
Tel: + 49 (0)30 212 39 108
Fax: +49 (0)30 212 39 399
E-mail: berlin.social@mae.ro
Cornel Vasile, Consilier juridic