Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Recalificările fiscale - riscuri pentru companii. Lectori: EY România. Marți, 19 Octombrie, ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Forum Activitate Pompilui Avram

Activitate Pompilui Avram

Discuție CINE RASPUNDE ?
Am cumparat o proprietate . Acum cateva zile s-a prezentat la adresa reprezentantul unei firme care sustine ca a edificat un gard de fier forjat , cu un contract si un termen de plata . Contractul a fost incheiat de catre fostii proprietari . Acum cine sete bun de plata ? Eu am cumparat cu gardul facut , nu am contractat nimic , nu am semnat nimic .
Răspuns la discuția DESFIINTARE GARD DE PLASA
nu ati inteles , dar nu i problema
Răspuns la discuția DESFIINTARE GARD DE PLASA
Fara inlocuire . Acest gard este intre servitutea castigata si terenul meu , pe toata lungimea servitutii .
Intre mine si un vecin , exista un gard de plasa , pe soclu de beton , edificat fara autorizatie de construire . Pentru desfiintarea acestuia trebuie autorizatie daca nu este edificat cu autorizatie ?
Am obtinut o servitute de trecre prin gradina unui vecin . Aceata servitute are doua capete . Unul la mine in curte , celalalt la drumul comunal . Pentru edificarea acestei cai de acces va trebui sa fie demolata o portiune de gard de beton de 3,5 m , gard proprietatea vecinului , fiind si pe terenul lui , gard care desparte proprietatea lui de drumul comunal la care trebuie sa ajung eu . Cine va trebui sa obtina autorizatia de demolare , eu sau vecinul ?
Răspuns la discuția CU SAU FARA EXECUTOR ??
Dar se poate intra cu executorul si daca cel executat nu se prezinta ?
Răspuns la discuția CU SAU FARA EXECUTOR ??
Multumesc
Am o hatarare def si irev. . Am trmis un e-mail celui care a pierdut si l-am intrebat daca se supune fara executor si sa-mi raspunda in 3 zile daca da , sau nu . Am spus ca daca nu raspunde in aceste trei zile , consider accept tacit . Este bine daca dupa aceste trei zile daca nu raspunde , sa purced la masurarea terenului care mi s-a dat prin sentinta , in vederea edificarii unei cai de acces ? Adica fara executor ? Bine , inainte il convoc etc .
Răspuns la discuția DIFUZOR IN CURTE
1 - Sonometru sau decibelmetru ....mai putin important . Eu am pus intrebarea pentru documentare , nu pentru faptul ca asi asculta muzica ca nesimtitul , deranjand vecinii . Vad totusi cum unii se inflameaza ....treaba lor . Subiect inchis .
Răspuns la discuția DIFUZOR IN CURTE
Exista oameni care sunt deranjati si numai pentru faptul ca exista , si aici ma opresc .