avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate tucumoaca

Activitate tucumoaca

Răspuns la discuția succesiune.tata decedat.
am inteles acum.deh ,mai greu dar am inteles perfect acum.va multumesc din suflet pentru ajutor,si va doresc numai bine si sanatate.va rog sa ma scuzati,nu am vrut sa abuzez de bunavointa dvs,doar ca nu imi erau clare citeva aspecte.acum sunt linistit si multumit de ajutor.va multumesc inca odata si va doresc toate cele bune.si ,credeti-ma ,nu va pierdeti vremea pe forum...chiar ajutati oamenii..ceea ce este un lucru de apreciat si de respectat.bravo tuturor consultantilor!
Răspuns la discuția succesiune.tata decedat.
multumesc tutur de ajutor si raspuns.mai am o nelamurire :
deci,in masa succesorala intra ATIT CONTURILE SI ACTIUNILE DEFUNCTULUI CIT SI CELE ALE SOTIEI SUPRAVIETUITOARE. coerct? daca da,specificati va rog baza legala.(bineinteles ca ele se impart in cotele stabilite la notar).va multumesc din nou.
buna ziua,in legatura cu succesiunea am si eu mai multe nelamuriri si anume:
inainte de toate,cazul este urmatorul:tatal a decedat,mostenitori sunt sotia,si doi copii,cu mentiunea ca sotia supravietuitoare este mama buna a unui copil,celalalt fiind dintr-o casatorie anterioara.
- care sunt cotele de mostenire pentru: casa si curte(casa cumparata pe L112,mai putin terenul,dar se poate cumpara si acesta acum),conturile bancare ale familiei(se iau in calcul atit cele dechise pe numele defunctului cit si cele pe numele sotiei supravietuitoare?si daca nu le declara pe acestea din urma,cum se pot afla?),actiuni(atit cele pe numele defunctului cit si cele pe numele sotiei supravietuitoare ?si daca nu le declara pe acestea din urma,cum se pot afla?),bunurile familiei(mobila,tablouri,biblioteca).
-in cazul in care sotul supravietuitor de comun acord sau nu cu notarul,nu declara toate bunurile care ar trebui incluse in succesiune,ci doar o parte din ele,cum se poate remedia situatia?
- participa la succesiune sumele de bani rezultate din vinzarea unei mosteniri a defunctului(in sensul ca participa toti trei mostenitorii sau doar copii ?)
va multumesc deocamdata pentru ajutor.toate cele bune tuturor.
Răspuns la discuția firme asigurare-unita-mizerabili
buna ziua.revin din nou la acest subiect.din pacate,contestatia in anulare la sentinta civila prin care a fost anulat pv de contraventie nu mi-a fost admisa datorita"exceptiei tardivitatii".....
in procesul cu unita sentita le este favorabila in sensul ca ma obliga sa platesc acea suma de bani ca fiind "plata nedatorata"(c/v reparatiei masinii mele pina la momentul cind s-a pronuntat sentinta de anulare a pv contraventie a soferului vinovat de producerea accidentului).
rugamintea mea pe care v-o adresez este aceea de a-mi indica citeve sugestii pentru demersurile urmatoare.
va multumesc mult de ajutor.
Răspuns la discuția firme asigurare-unita-mizerabili
prietene iti inteleg supararea,poate ai trecut printr-o trauma si e dreptul tau sate indoiesti.dar fac o precizare:
NIMENI DIN CEI IMPLICATI IN ACCIDENT NU A CONSUMAT ALCOOL.REZULTA SI DIN PV.INTOCMIT DE POLITIE,SI IN URMA CONTROLULUI ALCOOLTEST.in rest toate cele bune.
Răspuns la discuția firme asigurare-unita-mizerabili
buna ziua si multumesc pentru ajutor.revin cu citeva precizari si anume:
in prima instiintare(chemare la rezolvarea litigiului pe cale amiabila-trimisa in 10.01.2008,desi sentinta este data in 12.06.2007)mi se aduce la cunostiinta de faptul ca soferul vinovat a formulat plingere si s-a dispus anularea pv de contraventie.citez"anulindu-se pv nu mai sunt intrunite elementele raspunderii civile delictuale a conducatorului auto,si nu mai exista temei nici pentru angajarea raspunderii societatii noastre in calitate de asiguratorRCA.fata de acestea suntem indreptatiti sa recuperam despagubirea achitata in cuantum de .... lei,aceasta urmind a fi suportata de dvs.-in calitate de beneficiar al reparatiei efectuate.pentru motivele enuntate,in temeiul art.720.1.C.pr.civ.va invitam ca in termen de 15 zile de la primirea prezentei sa va prezentati la sediul nostru din ..........,intre orele............,in vederea cocilierii directe cu privire la pretentiile noastre..........in cazul in care nu veti da curs solicitarii noastre vom fi nevoiti sa formulam cerere de chemare in judecata,urmind sa solicitamatit suma datorata cit si dobinzi legale si cheltuieli de judecata"am incheiat citatul.apoi urmeaza copii xerox dupa documentele in baza carora isi intemeiaza pretentiile,si anume:
copii dupa pv.intocmit de politie,dupa polita de asigurare a soferului vinovat,dupa buletinul lui,factura reparatiei,bon comanda reparatie,si sentinta civila din data de 12.06.2007.aici ,se specifica faptul ca la apelul nominal a fost prezent doar petentul si martorii,intimatii (unita si politia)nefiind prezenti(era a treia infatisare,ei nefiind prezenti la nici una).se prezinta cazul,se audiaza martorii,si in urma audierii acestora,citez"instanta constata ca petentul nu a savirsit contraventia prevazuta de art.101 alin.3,lit.a din OUGnr.195/2002,intrucit autobuzul condus de acesta,in momentul producerii accidentului,se afla in mers,la citiva metri distanta de statia de oprire,iar coliziunea a avut loc intrucit celalalt conducator(eu)auto,a incercat sa vireze in dreapta fara a se asigura,petentul respectind in aceste conditii dispozitiile art.135lit.f din regulamentul de aplicare a OUG 195/2002,republicata.fata de aceasta stare de fapt si constatind ca petentul nu a savirsit contraventia,pentru care a fost sanctionat,instanta,in baza dispozit.art.34 din OG2/2001,va admite plingerea formulata,va anula pv de contraventie si va exonera petentul de la plata amenzii contraventionale.PENTRU ACESTE MOTIVE,IN NUMELE LEGII HOTARASTE:
admite plingerea formulata de petent.,cu dom.........,in contradictoriu cu intimatul INSPECTORATUL DE POLITIE AL JUD........,cu sediul in.,si intimata SC UNITA SA,cu dom.in.........
Dispune anularea pv de contraventie seria.....nr............,incheiat de inspect.poltie........,si exonereaza petentul de la plata amenzii contraventionale.definitiva.cu recurs de 15 zile de la comunicare.pronuntata in sedinta publica din 12.06.2007."apoi urmeaza extrasul de cont cu plata sumei datorate service-lui,plata facuta la data de 17.04.2007,in conditiile in care plingerea era in curs de judecata.
precizez si faptul ca in pv.intocmit de politie in ziua accidentului,soferul precizeaza"autoturismul era in fata mea,si l-am prins la mijloc,fiind in punctul mort." va multumesc inca odata pentru ajutor.o zi placuta.
buna ziua tuturor si multumiri pentru ajutor.in februarie 2007 am fost implicat intr-un accident rutier,usor.m-a lovit un autobuz in timp ce pleca de pe loc,fara sa se asigure,eu fiind deja in viraj la dreapta.m-a lovit la mijlocul masinii.procesul verbal intocmit la politie a stabilit vina in sarcina soferului de autobuz,acesta la semnarea pv neavind obiectiuni.k.pe aceasta baza am deschis dosarul de daune la unita,si in cca.20 zile am scos masina de la reparat.tot in acest timp soferul vinovat a contestat in instanta pv.intocmit de politie,proces care a durat pina in iulie 2007,cind s-a incheiat,sentinta dindu-se in favoarea reclamantului(datorita faptului ca in toate cele trei infatisari nici unul din reclamanti-politia si unita -nu s-a prezentat la proces,dindu-se in lipsa lor).dupa trei luni de zile de la comunicarea sentintei catre politie si unita(eu nestiind nimic in acest timp,nici de exinstenta procesului,nici de finalul lui) ma trezesc somat de unita la plata reparatiei masinii ,datorita anularii pv.intocmit de politie, lucru cu care nu sunt de acord si ,de atunci(septembrie 2007)sunt terorizat de unita si amenintat cu actionarea in judecata.(culmea este ca desi stiau de existenta procesului,unita nu a oprit de la plata contra valoarea reparatiei pina la finalizarea procesului si darea unei solutii,ocazie cu care poate aflam si eu de proces si poate alta era sentinta).consider un abuz ceea ce face unita,si va rog ,daca se poate si aveti pareri sau sfaturi in aceasta problema sa ma ajutati.va multumesc tuturor,si va doresc numai bine.