Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... firme asigurare-unita-mizerabili
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

firme asigurare-unita-mizerabili

buna ziua tuturor si multumiri pentru ajutor.in februarie 2007 am fost implicat intr-un accident rutier,usor.m-a lovit un autobuz in timp ce pleca de pe loc,fara sa se asigure,eu fiind deja in viraj la dreapta.m-a lovit la mijlocul masinii.procesul verbal intocmit la politie a stabilit vina in sarcina soferului de autobuz,acesta la semnarea pv neavind obiectiuni.k.pe aceasta baza am deschis dosarul de daune la unita,si in cca.20 zile am scos masina de la reparat.tot in acest timp soferul vinovat a contestat in instanta pv.intocmit de politie,proces care a durat pina in iulie 2007,cind s-a incheiat,sentinta dindu-se in favoarea reclamantului(datorita faptului ca in toate cele trei infatisari nici unul din reclamanti-politia si unita -nu s-a prezentat la proces,dindu-se in lipsa lor).dupa trei luni de zile de la comunicarea sentintei catre politie si unita(eu nestiind nimic in acest timp,nici de exinstenta procesului,nici de finalul lui) ma trezesc somat de unita la plata reparatiei masinii ,datorita anularii pv.intocmit de politie, lucru cu care nu sunt de acord si ,de atunci(septembrie 2007)sunt terorizat de unita si amenintat cu actionarea in judecata.(culmea este ca desi stiau de existenta procesului,unita nu a oprit de la plata contra valoarea reparatiei pina la finalizarea procesului si darea unei solutii,ocazie cu care poate aflam si eu de proces si poate alta era sentinta).consider un abuz ceea ce face unita,si va rog ,daca se poate si aveti pareri sau sfaturi in aceasta problema sa ma ajutati.va multumesc tuturor,si va doresc numai bine.
Prin deductie logica rezulta ca Dvs. sunteti vinovat intrucat conducatorul autobuzului nu mai este (conform hotararii judecatoresti). Ati vazut respectiva hotarare judecatoreasca? Este precizata vinovatia Dvs?
Ce articol(e) de lege invoca societatea de asigurare cand va solicita restituirea sumei platite drept despagubire?
Eu am gasit in legea 136/1995 (legea asigurarii) urmatorul articol:

ART. 58
Asigurătorul recuperează sumele plătite drept despăgubiri de la persoana răspunzătoare de producerea pagubei, în următoarele cazuri:
a) accidentul a fost produs cu intenţie;
b) accidentul a fost produs în timpul comiterii unor fapte incriminate de dispoziţiile legale privind circulaţia pe drumurile publice ca infracţiuni săvârşite cu intenţie, chiar dacă aceste fapte nu s-au produs pe astfel de drumuri sau în timpul comiterii altor infracţiuni săvârşite cu intenţie;
c) accidentul a fost produs în timpul când autorul infracţiunii săvârşite cu intenţie încearcă să se sustragă de la urmărire;
d) persoana răspunzătoare de producerea pagubei a condus autovehiculul fără consimţământul asiguratului.

Daca solicitarea de restituire a sumei platite drept despagubire este facuta la marele general (fara indicarea bazei legale a solicitarii) trebuie sa va adresati in scris societatii Unita solicitandu-le sa va indice in scris aceasta baza legala.
Dupa primirea raspunsului mai vorbim.
Pana atunci nu le dati niciun leu.
Numai bine va doresc.
ing. Ioan Ciobanu
te sustin cand spui ca cei de la unita sunt nicste mizerabili. prietenului meu nu vrea sa-i plateasca reparatia la masina, au zis ca platesc doar 6500 lei desi reparatia costa mult mai mult, dar nici banii acestia nu i-am primit inca
gmihaela_21 a scris:

te sustin cand spui ca cei de la unita sunt nicste mizerabili. prietenului meu nu vrea sa-i plateasca reparatia la masina, au zis ca platesc doar 6500 lei desi reparatia costa mult mai mult, dar nici banii acestia nu i-am primit inca

Va rog sa prezentati problema mai detailat.
cioan a scris:

gmihaela_21 a scris:

te sustin cand spui ca cei de la unita sunt nicste mizerabili. prietenului meu nu vrea sa-i plateasca reparatia la masina, au zis ca platesc doar 6500 lei desi reparatia costa mult mai mult, dar nici banii acestia nu i-am primit inca

Va rog sa prezentati problema mai detailat.

am prezentat in subiectul "accident - probleme firma de asigurari"
buna ziua si multumesc pentru ajutor.revin cu citeva precizari si anume:
in prima instiintare(chemare la rezolvarea litigiului pe cale amiabila-trimisa in 10.01.2008,desi sentinta este data in 12.06.2007)mi se aduce la cunostiinta de faptul ca soferul vinovat a formulat plingere si s-a dispus anularea pv de contraventie.citez"anulindu-se pv nu mai sunt intrunite elementele raspunderii civile delictuale a conducatorului auto,si nu mai exista temei nici pentru angajarea raspunderii societatii noastre in calitate de asiguratorRCA.fata de acestea suntem indreptatiti sa recuperam despagubirea achitata in cuantum de .... lei,aceasta urmind a fi suportata de dvs.-in calitate de beneficiar al reparatiei efectuate.pentru motivele enuntate,in temeiul art.720.1.C.pr.civ.va invitam ca in termen de 15 zile de la primirea prezentei sa va prezentati la sediul nostru din ..........,intre orele............,in vederea cocilierii directe cu privire la pretentiile noastre..........in cazul in care nu veti da curs solicitarii noastre vom fi nevoiti sa formulam cerere de chemare in judecata,urmind sa solicitamatit suma datorata cit si dobinzi legale si cheltuieli de judecata"am incheiat citatul.apoi urmeaza copii xerox dupa documentele in baza carora isi intemeiaza pretentiile,si anume:
copii dupa pv.intocmit de politie,dupa polita de asigurare a soferului vinovat,dupa buletinul lui,factura reparatiei,bon comanda reparatie,si sentinta civila din data de 12.06.2007.aici ,se specifica faptul ca la apelul nominal a fost prezent doar petentul si martorii,intimatii (unita si politia)nefiind prezenti(era a treia infatisare,ei nefiind prezenti la nici una).se prezinta cazul,se audiaza martorii,si in urma audierii acestora,citez"instanta constata ca petentul nu a savirsit contraventia prevazuta de art.101 alin.3,lit.a din OUGnr.195/2002,intrucit autobuzul condus de acesta,in momentul producerii accidentului,se afla in mers,la citiva metri distanta de statia de oprire,iar coliziunea a avut loc intrucit celalalt conducator(eu)auto,a incercat sa vireze in dreapta fara a se asigura,petentul respectind in aceste conditii dispozitiile art.135lit.f din regulamentul de aplicare a OUG 195/2002,republicata.fata de aceasta stare de fapt si constatind ca petentul nu a savirsit contraventia,pentru care a fost sanctionat,instanta,in baza dispozit.art.34 din OG2/2001,va admite plingerea formulata,va anula pv de contraventie si va exonera petentul de la plata amenzii contraventionale.PENTRU ACESTE MOTIVE,IN NUMELE LEGII HOTARASTE:
admite plingerea formulata de petent.,cu dom.........,in contradictoriu cu intimatul INSPECTORATUL DE POLITIE AL JUD........,cu sediul in.,si intimata SC UNITA SA,cu dom.in.........
Dispune anularea pv de contraventie seria.....nr............,incheiat de inspect.poltie........,si exonereaza petentul de la plata amenzii contraventionale.definitiva.cu recurs de 15 zile de la comunicare.pronuntata in sedinta publica din 12.06.2007."apoi urmeaza extrasul de cont cu plata sumei datorate service-lui,plata facuta la data de 17.04.2007,in conditiile in care plingerea era in curs de judecata.
precizez si faptul ca in pv.intocmit de politie in ziua accidentului,soferul precizeaza"autoturismul era in fata mea,si l-am prins la mijloc,fiind in punctul mort." va multumesc inca odata pentru ajutor.o zi placuta.