Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Citat ca intervenient in cazul unui accident auto cu ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Citat ca intervenient in cazul unui accident auto cu daune

Buna ziua,

Voi prezenta situatia pe scurt:

-am fost lovit de o masina intr-o intersectie, conducatorul respectiv a fugit
-am facut plangere la politie
-am fost chemat la politie la confruntare, agentul a constatat ca intr-adevar soferul respectiv m-a lovit, l-a sanctionat pe respectivul si mi-a dat copie dupa poltia sa RCA si procesul verbal
-soferul vinovat a atacat procesul verbal, motivand ca nu a observat accidentul (fapt mincinos, impactul fiind sesizabil), si am primit o citatie la judecatoria de sector, in calitate de intervenient fortat, cu obiectul "anulare proces verbal de contravenţie PV SERIA PBX"

N-am putut sa ma prezint in termenul respectiv, si din ce am citit pe site-ul judecatoriei in cazul dosarului la sedinta respectiva e trecut "Tip solutie: Amână cauza Solutia pe scurt: administrare probatoriu", si de asemenea este programata o noua sedinta la sfarsitul lunii viitoare.

Am urmatoarele nelamuriri la care va rog sa-mi dati un raspuns:

1-pot primi vreo amenda pentru ca nu m-am prezentat?
2-pot avea probele la repararea masinii? Am apuc sa deschid dosarul de dauna, insa inca nu am reparat masina, si am observat ca asiguratorul soferului vinovat este de asemenea citat in proces
3-mai pot face ceva, sa declar ca cele descrise de petent, in special faptul ca "nu a simtit impactul" nu sunt adevarate?
4-voi mai primi o citatie pentru urmatoarea sedinta?
5-ce se intampla daca se solutioneaza procesul cu anularea procesului verbal de contraventie? Banuiesc ca in mod automat ar reiesi ca eu as fi vinovatul...
6-pot obtine daune de la soferul vinovat pentru timpul pierdut/venitul nerealizat/benzina consumata cu deplasarea etc cauzate de drumurile datorate impactului provocat de acesta?
1-Daca nu v-ati prezentat la primul termen de judecata ,nu veti primi amenda
2-Ce intelegeti prin probele la repararea masinii?
3-Instanta de judecata a apreciat util si necesar sa va citeze tocmai pentru a va sustine punctul de vedere consemnat in PV
4-Daca nu ati fost prezent la termenul de judecata,instanta pentru respectarea procedurii,va dispune procedura de citare
6-Daca dv aveti interesul sa va sustineti aspectele consemnate in PV la momentul producerii evenimentului cu paguba,in instanta veti avea oczia sa raspundeti intrebarilor instantei,astfel incat in final aceasta sa aprecieze daca se impune sau nu anularea PV
6-Aveti dreptul sa solicitati pretentii si daune soferului vinovat dar asta implica deschiderea unei actiuni de catre dv in instanta,care inseamna stress,timp alocat termenelor de judecata
Daca dv nu ati avut timp sa va prezentati la termenul de judecata pentru sustinere aspecte consemnate in PV,ramane la aprecierea dv daca aveti resursele necesare sa demarati actiune impotriva soferului vinovat
Multumesc pentru raspuns!

2-Ce intelegeti prin probele la repararea masinii?

Am gresit la tastare, probleme la repararea masinii, mai exact compania de RCA (care mai e si Astra!) sa refuze plata reparatiilor, sau sa ma puna pe mine apoi sa platesc reparatia...

6-Aveti dreptul sa solicitati pretentii si daune soferului vinovat dar asta implica deschiderea unei actiuni de catre dv in instanta,care inseamna stress,timp alocat termenelor de judecata
Daca dv nu ati avut timp sa va prezentati la termenul de judecata pentru sustinere aspecte consemnate in PV,ramane la aprecierea dv daca aveti resursele necesare sa demarati actiune impotriva soferului vinovat

Nu m-ar interesa neaparat daunele (desi am pierdut peste 20 de ore din aceasta pricina), ci mai degraba sa-l "sperii", sa nu ma mai puna si mai mult pe drumuri. Eventual ma gandesc sa-i trimit acasa prin posta cu recomandata o "amenintare" ca daca nu-mi plateste daunele il actionez in instanta.
adonis00 a scris:

ci mai degraba sa-l "sperii", sa nu ma mai puna si mai mult pe drumuri.

In situatia expusa ,evident exista diferente de interese intre partile implicate in evenimentul rutier
Partea vinovata are dreptul sa conteste aspectele constatate si consemnate in PV,respectiv sa va cheme prin instanta in calitate de intervenient fortat
Sunt situatii in care partile vinovate inteleg sa se prevaleze de acest drept si uneori prin neprezentarea intervenientilor ,pot invoca aspecte in urma carora instanta de judecata pot dispune anulare PV contraventie,care are drept consecinta obligarea partii adverse sa suporte c/v reparatii la vehicul
Nu se justifica sa trimiteti recomandate postale de "amemnintare",lasati justitia sa isi exercite atributiile si prezentati-va la urmatorul termen de judecata
Succes !

Mulumesc tuturor pentru raspunsuri, pana la urma m-am prezentat la infatisare, iar instanta a respins plangerea ca neintemeiata. Are drept de apel 30 de zile, dar mi se pare foarte putin probabil sa mai gaseasca vreun argument cu care sa i se aprobe cererea de apel.