Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Intervenient fortat - anulare proces verbal de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Intervenient fortat - anulare proces verbal de contraventie

In urma cu un an am avut un accident din cauza altui conducator auto, acesta neacordand prioritate, iar Politia mi-a dat dreptate mie. Prin urmare, mi-am reparat masina pe asigurarea lui RCA. Acest conducator a intentat proces brigazii rutiere, eu fiind citat ca intervenient fortat si nu m-am prezentat nici eu nici cei de la brigata de politie. El a putut sa declare dupa bunul plac cum a fost situatia, aducand si martori care sa ii sustina afirmatiile. Hotararea instantei a fost de anulare a procesului verbal de contraventie.
Intrebarea este: eu ca urmare a acestei hotarari voi fi sanctionat in vreun fel? Firma de asigurare a lui ma va da in judecata pentru repararea daunelor din moment ce instanta a hotarat in favoarea lui? Dreptul de recurs are termen de 15 zile.
Va rog sa ma informati cum ar trebui sa procedez. Va multumes.
Puteti formula recurs impotriva hotararii. Insa daca se va mentine aceiasi solutie si in faza de recurs asigurarea va putea solicita despagubiri de la d-stra iar celalat conducator auto va putea solicita ca asiguratorul d-stra sa ii plateasca despagubiri ce reprezinta valoarea reparatiilor masinii lui.
Cum procedez pentru formularea recursului? Avocat trebui sa imi iau eu sau cum se procedeaza? Unde ma adresez prima data? Va multumesc!
La momentul accidentului aveati casco sau numai rca?
Eu aveam RCA. Masina mi-am facut-o pe RCA-ul lui, iar el si-a facut-o pe CASCO. In hotararea instantei scrie decat ca se anuleaza procesul verbal de contraventie, de mine nu scrie nimic, cum ca as fi eu vinovat sau ceva asemanator. Ce am de facut eu in situatia aceasta?