Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... firme asigurare-unita-mizerabili
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

firme asigurare-unita-mizerabili

buna ziua tuturor si multumiri pentru ajutor.in februarie 2007 am fost implicat intr-un accident rutier,usor.m-a lovit un autobuz in timp ce pleca de pe loc,fara sa se asigure,eu fiind deja in viraj la dreapta.m-a lovit la mijlocul masinii.procesul verbal intocmit la politie a stabilit vina in sarcina soferului de autobuz,acesta la semnarea pv neavind obiectiuni.k.pe aceasta baza am deschis dosarul de daune la unita,si in cca.20 zile am scos masina de la reparat.tot in acest timp soferul vinovat a contestat in instanta pv.intocmit de politie,proces care a durat pina in iulie 2007,cind s-a incheiat,sentinta dindu-se in favoarea reclamantului(datorita faptului ca in toate cele trei infatisari nici unul din reclamanti-politia si unita -nu s-a prezentat la proces,dindu-se in lipsa lor).dupa trei luni de zile de la comunicarea sentintei catre politie si unita(eu nestiind nimic in acest timp,nici de exinstenta procesului,nici de finalul lui) ma trezesc somat de unita la plata reparatiei masinii ,datorita anularii pv.intocmit de politie, lucru cu care nu sunt de acord si ,de atunci(septembrie 2007)sunt terorizat de unita si amenintat cu actionarea in judecata.(culmea este ca desi stiau de existenta procesului,unita nu a oprit de la plata contra valoarea reparatiei pina la finalizarea procesului si darea unei solutii,ocazie cu care poate aflam si eu de proces si poate alta era sentinta).consider un abuz ceea ce face unita,si va rog ,daca se poate si aveti pareri sau sfaturi in aceasta problema sa ma ajutati.va multumesc tuturor,si va doresc numai bine.
In marea majoritate a accidentelor rutiere exista atat invinuit(i) cat si victima(e). Pentru stabilirea adevarului trebuie cunoscute punctele de vedere ale tuturora. Ori, in cazul acestui accident nu s-a luat in considerare decat punctul de vedere a unei singure parti. Prin aceasta, dupa parerea mea, nu s-a facut o judecare echitabila, ceea ce contravine drepturilor omului.
Sentinta pronuntata este incompleta in sensul ca stabileste ca soferul autobuzului nu este vinovat dar nu stabileste cine este este vinovatul. Asa cum este redactata sentinta se lasa loc la interpretari.
cioan a scris:

In marea majoritate a accidentelor rutiere exista atat invinuit(i) cat si victima(e). Pentru stabilirea adevarului trebuie cunoscute punctele de vedere ale tuturora. Ori, in cazul acestui accident nu s-a luat in considerare decat punctul de vedere a unei singure parti. Prin aceasta, dupa parerea mea, nu s-a facut o judecare echitabila, ceea ce contravine drepturilor omului.
Sentinta pronuntata este incompleta in sensul ca stabileste ca soferul autobuzului nu este vinovat dar nu stabileste cine este este vinovatul. Asa cum este redactata sentinta se lasa loc la interpretari.

D-nule Cioan cand dati consultanta , nu va ganditi la viata copiilor dumneavoastra, a mamei sau sotiei?:-/
Daca soferii n-ar bea .........si ar constientiza.......:-/:rtfm:
prietene iti inteleg supararea,poate ai trecut printr-o trauma si e dreptul tau sate indoiesti.dar fac o precizare:
NIMENI DIN CEI IMPLICATI IN ACCIDENT NU A CONSUMAT ALCOOL.REZULTA SI DIN PV.INTOCMIT DE POLITIE,SI IN URMA CONTROLULUI ALCOOLTEST.in rest toate cele bune.
buna ziua.revin din nou la acest subiect.din pacate,contestatia in anulare la sentinta civila prin care a fost anulat pv de contraventie nu mi-a fost admisa datorita"exceptiei tardivitatii".....
in procesul cu unita sentita le este favorabila in sensul ca ma obliga sa platesc acea suma de bani ca fiind "plata nedatorata"(c/v reparatiei masinii mele pina la momentul cind s-a pronuntat sentinta de anulare a pv contraventie a soferului vinovat de producerea accidentului).
rugamintea mea pe care v-o adresez este aceea de a-mi indica citeve sugestii pentru demersurile urmatoare.
va multumesc mult de ajutor.