avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate Florinel1990

Activitate Florinel1990

Buna seara!Recent am incheiat un contract de inchiriere,inregistrat la finante si am aflat ulterior ca de fapt proprietarul imobilului este alta persoana si nu cea din contract.
Povestea sta cam asa:
Bătrâna,a lasat nepoatei terenul si casa batraneasca conform unui contract de intretinere cu uzufruct viager.Între timp,nepoata a demolat casa bătraneasca si a construit una noua pe numele ei.Eu deja stau in aceasta casa a nepoatei dar platesc chirie bunicii cu care am incheiat contractul(si bunica locuieste tot aici).Nepoata nu are nimic impotriva.ca eu stau acolo si mi-a zis sa platescesc in continuare chiria bunicii.
Deja am apucat sa inregistrez contractul de chirie la finante si dupa la serviciu,de unde mi se deconteaza suma pe care o platesc pt chirie.Credeti ca pot lasa asa contractul in conditiile in care nepoata nu are nimic impotriva cu sederea mea in casa sau sa merg sa fac alt contract?(iar drumuri si timp pierdut).Credeti ca v-or fi probleme de ordin juridic,in conditiile in care batrana va plati impozitul pe chirie la timp?Multumesc!
Buna ziua!Urmeaza sa ma mut in chirie(o sa-mi fie decontata de la serviciu o parte din suma chiriei dupa de le duc contractul de chirie intre mine si proprietar inregistrat la ANAF).Cu cine trebuie sa fac contractul de inchiriere in conditiile in care persoana la care urmeaza sa ma mut,are un contract de intretinere cu bunica sa,in viata,bunica locuind tot acolo. Bunica ei a avut o casa, care intre timp a fost demolata si facuta alta noua de nepoata(unde voi sta cu chirie). Mentionez ca nepoata nu are domiciliu pe buletin la adresa respectiva inca, toate facturile la utilitati venind pe numele bunicii.Tot bunica are si actul de proprietate, nepoata mi-a spus ca nu are niciun fel de act in afara contractului de intretinere.Deci,merg sa fac contract de chirie cu nepoata sau cu bunica? Multumesc!
Răspuns la discuția Contract inchiriere-dilemă
Mulțumesc pt raspuns!Deci trebuie cu bunica sa fac contract.Acordul cu cealalta persoana trebuie facut la notar?

Madalina Pascu a scris:

Faceti contract cu proprietarul si daca mai exista cineva cu drept de folosinta asupra imobilului, indicat este sa luati si acordul acelei persoane.

Buna ziua!Urmeaza sa ma mut in chirie.Cu cine trebuie sa fac contractul de inchiriere in conditiile in care persoana la care urmeaza sa ma mut,are un contract de intretinere cu bunica sa,in viata.Bunica ei a avut o casa,care intre timp a fost demolata si facuta alta noua de nepoata(unde v-oi sta cu chirie).Deci,merg sa fac contract de chirie cu nepoata sau cu bunica?Multumesc!

Sunt doua texte de lege care ma determina sa pun intrebarea mai sus mentionata: Art. 87 din Statutul cadrelor militare:
Ofiterii, maistrii militari si subofiterii in activitate condamnati prin hotarire judecatoreasca la pedeapsa inchisorii cu executarea acesteia, precum si cei condamnati pentru infractiuni savirsite cu intentie la pedeapsa inchisorii cu suspendarea executarii ori cu amenda se trec in rezerva sau direct in retragere.
legea 241/2005
Art. 10
(1) In cazul savarsirii unei infractiuni de evaziune fiscala prevazute de prezenta lege, daca in cursul urmaririi penale sau al judecatii, pana la primul termen de judecata, invinuitul ori inculpatul acopera integral prejudiciul cauzat, limitele pedepsei prevazute de lege pentru fapta savarsita se reduc la jumatate. Daca prejudiciul cauzat si recuperat in aceleasi conditii este de pana la 50.000 euro, in echivalentul monedei nationale, se aplica o sanctiune administrativa, care se inregistreaza in cazierul judiciar.
Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen a scris:

Amenda administrativa nu este o sancțiune penală, ea poate fi o sancțiune de Drept contravențional.
Amenda administrativa Nu poate constitui temei al recidivei și nici nu atrage degradarea militară.

Va multumesc pt raspuns!Amenda a primit-o anul acesta in ianuarie.Stiu ca era prevazut ca la evaziune fiscala se trecea in cazier amenda administrativa.Deci el practic in acest moment,dupa primirea amenzii administrative,are sau nu antecedente penale?Poate sa isi desfasoare in continuare activitatea in cadrul armatei?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Amenda administrativa nu se trece in cazier.
In ce an a primit amenda?

Buna seara!Amic de-al meu a primit sanctiunea "Amenda administrativa" intr-un dosar penal ce a vizat o fapta de evaziune fiscala(a inchiriat un apartament nedeclarand la anaf).El este cadru militar.Aceasta amenda administrariva va fi trecuta in cazier?Mai poate sa isi deafasoare in continuare munca,ca si cadru militar?
Răspuns la discuția Vanzare haine purtate
Multumesc!Ma gandeam sa nu am probleme si sa se creada ca facem comert sau alte nebuloase.

gi-jane2 a scris:

nu se plateste impozit sau ate taxe.

Buna seara!Sunt nou pe avocatnet si as dori sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare:
Atat eu cat si soția avem foarte multe haine pe care nu le mai purtam(geci,bluze,blugi,etc)Insumate,probabil este vorba de sute de articole in sensul ca atat sifonierele de acasa cat si cele de la tara sunt tixite de astfel de haine.Multe dintre ele sunt haine de firma pe care le-am cumparat cu o gramada de bani,dar care nu ne mai vin sau ne-am saturat de ele.
Am vrea sa le scoatem la vanzare pe Olx,Okazii,etc si sa le trimitem doritorilor prin posta sau cirier.Este legal sa facem.acest lucru?Trebuiesc platite ceva taxe?Va multumesc pt timpul acordat!