avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea torica

Activitate Andreea torica

Buna seara.
Cu vreo 2 ani in urma, eram minor si mergeam cu o vecina pe drum, si din urma mea a venit un baiat mai mare decat mine cu care am avut mai demult o cearta, a tras masina in fata mea. Si s a dat jos sa ma bata, eu fiind speriat deoarece el era major si mai mare decat mine i am dat un pumn in zona fetei si am fugit. Pe urma el a chemat politia. Si a depus dosar. Se pare ca are 65 de zile de ingrijiri medicale. Ce pot pati in acest caz? Am avantaje pentru faptul ca eram minor?
Acum 3 ani cineva a depus dosar impotriva mea declarand ca m a vazut conducand la varsta de 17 ani fara permis. Si are martori, insa nu are dovezi.
Intre timp am implinit 18 ani si am luat cartenul, in momentul de fata mai exista posibilitatea sa mi se retina permisul de conducere?
Am un avocat care cerceteaza cazul. As fi vrut sa stiu daca mi se poate lua permisul de conducere. Am si martori care declara ca in acea zi nu am condus eu autovehiculul ci alta persoana.
Cel care a depus plangerea are si el martori insa nu are dovezi.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Trebuie văzut dacă exista un dosar penal si ce probe.contine.
Aceasta presupune sa aveti un avocat care sa va studieze dosarul ceea ce este interzis a se face gratis de avocat.

Am fost chemat odata sa dau declaratie, insa am declarat ca autovehiculul a fost condus de altcineva, si am si 3 martori ce declara acelasi lucru!

cab av PIRSAN SILVIA a scris:

Buna seara. Ati fost chemat in acesti 3 ani vreodata sa dati vreo declaratie la un organ de cercetare penala?

Acum 3 ani cineva a depus dosar impotriva mea declarand ca m a vazut conducand la varsta de 17 ani fara permis. Si are martori, insa nu are dovezi.
Intre timp am implinit 18 ani si am luat cartenul, in momentul de fata mai exista posibilitatea sa mi se retina permisul de conducere?