avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1790 soluții astăzi
Forum Activitate SVAndrei

Activitate SVAndrei

Legalitate amenda parcare langa garaj cu averiere vehicul.

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu cateva pareri, daca are rost sa contest o amenda zic eu abuziva pentru o situatia mai ciudata.
Pe scurt, la parterul blocului in care stau sunt garaje amenajate de catre constructorul blocului. Intre usile garajelor sunt niste spatii goale, in care incape cam la limita o masina, dar incape.
Masina mea ocupa un astfel de loc. Problema a aparut cand proprietarul unuia dintr garaje mi-a frecat automobilul in timpul manevrelor de intrare/iesire din garaj. Nu contest ca spatiul este stramt, dar daca era sofer, nu diletant, putea sa scoata masina cu un pic de efort si atentie fara sa atinga masina mea. In fine.
Ne-am deplasat la politie, neajungand la un consens la fata locului, iar politia a decis ca vina imi apartine (?), pe motivul blocarii caii de access la garaj. Mentionez ca masina mea nu bloca calea efectiva de access in garaj, doar lua din asa zisul "spatiu de manevra" care nu l-am gasit legiferat nicaieri. Politistul a fost de acord cu faptul ca "spatiul de manevra" exista, dar nu a putut sa il defineasca legal. Totusi, a incadrat fapta la blocare cale de access, ceea ce mi se pare aberant. Parerea mea e ca in cel mai bun caz e culpa comuna, desi e clar ca propritarul garajului e de vina, el fiind cel care mi-a frecat masina in timpul manevrelor de intrare/iesire din garaj.
Are rost sa incerc sa contest amenda in instanta? Orice ideea, sfat este binevenit. Multumesc!
Dezmostenire totala - ce obligatii legale mai am?

Buna ziua. Am o intrebare legata de ce se intampla dupa dezmostenire. Pe scurt, mama mea a decis ca este in interesul ei sa ma dezmosteneasca total.
Obiectul mostenirii era un apartament asupra caruia era singur proprietar. Nu cunosc cui intentioneaza sa lase mostenire acel apartement, nu ma intereseaza, din punctul meu de vedere nu mai exista ca persoana.
Intrebarea mea este din punct de vedre legal, statul ma mai poate obliga sa am grija de ea, sa ii asigur funeralii, etc, in conditiile in care s-a realizat un act notarial prin care ea renunta la orice pretentii de la mine in urma dezmostenirii?
Nu doresc sa ma trezesc cu deranjul sau costurile spitalizarii, inmormantarii, etc a unei astfel de persoane.
Multumesc in avans de raspunsuri!
Multumesc de explicatie. Dar tot nu imi este clar daca in acest caz se incadreaza ca fiind domeniu privat sau public? Fiind vorba de "constructie imobil de locuit in comun" este domeniu public?
Cum se defineste garajul pe domeniul public?

Buna ziua.

Am o intrebare legata de regimul unui garaj. Este vorba de un garaj aflat la parterul unui bloc construit in perioada comunista. Garajul a existat de cand s-a construit blocul. Acesta figureaza in CF-ul apartamentului ca si garaj, impreuna cu boxa aferenta apartamentului.
In acest caz, cum se incadreaza acest garaj? Este pe domeniul privat (fiind parte din imobil, similar cu regimul unui apartament) sau public (neffind efectiv in apartament, ci la parterul imobilului) ?

Multumesc!