avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1885 soluții astăzi
Forum Activitate Vladltms

Activitate Vladltms

multumesc frumos pentru raspunsuri
Buna ziua,

In blocul in care locuiesc suntem 4 proprietari care vrem sa ne debransam de la centrala termica a blocului si sa ne instalam centrala de apartament.

Pentru asta ar trebui sa ne conectam la conducta existenta de gaze care a fost instalata in 2003 de 3 proprietari care si-au montat la vremea respectiva centrala termica.

Din cate am inteles, ar trebui sa-i compensam pe cei 3 proprietari cu o parte din valoarea lucrarii insa aici se complica un pic situatia.

Dintre cei 3 proprietari de la vremea respectiva, doar 1 mai detine apartamentul. Celelalte doua apartamente au alti proprietari acum. Mai mult, lucrarea a fost facturata la vremea respectiva doar pe numele unuia dintre cei 3. Numai ca aceasta persoana a murit acum 2 ani si acum apartamentul are alt propietar.

Nu sunt 100% convins dar foarte probabil nu s-a facut succesiune sau vanzare si pe conducta de gaze respectiva dupa moartea persoanei.

Intrebarea mea este: In situatia actuala cine este proprietarul conductei? Pe cine ar trebui sa compensam si de la cine trebuie sa obtinem acordul scris?

Ca sa rezum. Lucrare platita in 2003 de 3 proprietari. S-a facturat doar pe numele unuia dintre cei 3. Din cei 3 proprietari de atunci, doar 1 mai detine apartamentul. Celelalte apartamente au alti proprietari. Iar proprietarul pe numele caruia s-a facturat a murit.

Noi pe cine trebuie sa compensam si de la cine trebuie sa obtinem acordul?

Multumesc.
multumesc de raspuns dar nu mi-e foarte clar ce inseamna "pretul de acum".

Este pretul de acum 20 de ani indexat la rata inflatiei? Sau valoarea unei lucrari similare la costurile si materialele de azi?

Plus ca nu trebuie sa luam in calcul vechimea conductei? Pana la urma ma leg la o conducta de 20 de ani, nu la o conducta noua.

Plus ca ar trebui sa fie 1/4 din traseul 1, nu? Ca au pus bani 3 si eu as fi al 4-lea.
Buna ziua,

Am o speta putin mai complicata si mi-ar fi de mare ajutor niste informatii utile ca sa stiu cum pot aborda situatia.

Mai exact, locuiesc intr-un apartament dintr-un imobil cu 2 scari si as dori sa ma conectez la conducta de gaze pentru a-mi instala centrala.

Problema este ca blocul nu este prevazut cu instalatie de gaze pentru apartamente (doar pt aragaz). Insa acum 20 de ani 3 apartamente si-au pus banii de comun si au tras o conducta de gaze.

Si de aici problema se complica. Din cele 3 apartamente, unul este la scara mea si celelalte doua la scara cealalta. Cand au instalat conducta, cheltuiala s-a impartit in felul urmator:


Toate cele 3 apartamente au impartit egal cheltuiala tronsonului de teava de la regulator pana la usa blocului. De la usa blocului teava s-a impartit in doua. Una catre scara mea si una catre scara cealalta.

Apartamentul de la scara mea a platit integral pentru tronsonul lui iar la cealalta scara cele doua apartamente si-au impartit costul.

Asadar, de la regulator pana la usa blocului au platit 3 apartamente. De la usa blocului pana la etajul de la scara mea a platit 1 singur apartament.

Eu din cate inteleg ar trebui sa-i compensez pe cei care deja au suportat cheltuielile ca sa imi dea acordul de a ma lega la teava.

Marea problema ar fi ca nu mi-e clar cum se poate calcula o asemenea suma si cui ar trebui sa i-o datorez din punct de vedere legal?

Tinand cont ca eu ma leg doar de teava vecinului de la scara mea, mai am treaba cu ceilalti 2? Trebuie sa obtin acordul doar de la el sau de la toti 3?

Am auzit discutii cum ca ar trebui indexata suma platita acum 20 de ani cu rata inflatiei ca sa ajungem la valoarea de la zi. Dar daca facem acest lucru nu este normal sa luam in vedere ca teava are 20 de ani vechime? Pana la urma eu cumpar un tronson de teava care nu este noua si probabil este undeva pe la jumatatea vietii sale. Nu mi se pare corect sa se calculeze la valoarea de nou.

As aprecia daca m-ati putea da niste solutii sau sa ma indreptati catre o lege sau norma care sa poata sa ma lamureasca in aceasta situatie. Multumesc.
Buna ziua,

As aprecia mult daca ati putea sa ma ajutati cu un raspuns, eventual si cu temeiul legal pentru urmatoarea situatie:

In imobilul in care locuiesc s-a decis inlocuirea totala a coloanelor de apa pe vertical. Apa rece, apa calda si canalizare. Pe langa acestea se mai adauga si o coloana de recirculare a apei calde care nu exista pana acum in instalatia blocului. Mentionez ca blocul are centrala proprie pentru producerea apei calde.

Intrebarea mea este. Cum se repartizeaza corect si legal aceasta cheltuiala?

Problema este ca blocul are doua scari iar apartamentele de la scara A au 2 bai si o bucatarie iar cele de la scara B au o baie si o bucatarie.

Administratia a decis ca aceasta cheltuiala sa se imparta pe cota parte indiviza insa mie personal mi s-ar parea corect sa se imparta pe scara tinand cont ca cei de la Scara A beneficieaza de 3 tronsoane iar cei de la Scara B doar de 2.

Mai mult de atat, oferta firmei de instalatii este pe tronson. X Ron pentru 8 etaje X 1 coloana apa calda + 1 coloana apa rece + 1 canalizare + 1 recirculare. Asadar costurile pentru scara A sunt 3/5 din suma totala iar pentru scara B sunt de 2/5 din suma totala.

Mi s-a spus ca asa spune legea, ca aceste cheltuieli sa se imparta pe cota indiviza dar nu gasesc nicaieri prin lege o explicatie clara a acestei situatii.

V-as fi recunoscator daca m-ati ajuta cu un punct de vedere, eventual si cu temeiul legal pentru aceasta situatie.

Va multumesc.