avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate marcygmihai

Activitate marcygmihai

Pentru a -mi depune dosarul la un concurs am nevoie de o copie după cartea de muncă. Care este procedura de a o obține?
legea educatiei nationale 2011:
Art. 301. - (1) Pentru ocuparea functiei didactice de asistent universitar sunt necesare obtinerea statutului de student-doctorand sau detinerea diplomei de doctor, precum si indeplinirea standardelor de ocupare a posturilor didactice, specifice functiei, aprobate de senatul universitar, fara impunerea unor conditii de vechime, conform legii.

(2) O persoana care nu a obtinut o diploma de doctor nu poate ocupa functia de asistent universitar intr-o anumita institutie de invatamant superior pentru o perioada cumulata mai mare de 5 ani. La implinirea acestui termen, contractul de munca al persoanei in cauza inceteaza de drept.
Întrebare:
cei 5 ani se calculează de la data angajării sau de la data intrării în vigoare a legii?
Sunt angajată din martie 2009 cu contract pe perioadă nederminată, functia didactică asistent. Nu am reusit să mă inscriu la doctorat, deci când va înceta de drept contractul cu universitatea?