avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2034 soluții astăzi
Forum Activitate lo

Activitate lo

Buna ziua, solicitand pensionarea anticipata, am fost nevoita sa inchid PFA X-( prin care desfasuram activitatea de traducator. Dupa pensionare anticipata, cum pot continua desfasurarea activitatii / facturare catre PF/PJ? Pot redeschide PFA? Pot infiinta o firma? Multumesc!
Mentionez ca am o varsta respectabila, credite multe, si nu-mi este deloc usor sa raman fara loc de munca... Faptul ca din cauza jignirilor ma vad nevoita sa plec reprezinta pentru mine o lovitura enorma, pentru ca-mi va fi foarte greu sa traiesc.... Ce pot face????

lo a scris:

Sunt in situatia neplacuta de a pleca de la un loc de munca la care am muncit 12ore/zi, de multe ori si sambata si duminica,fara plata orelor suplimentare, de a pleca de la locul de munca pe motiv din cauza sefului, care m-a jignit ingrozitor de fata cu colegii. Am cerut imediat incetarea cu 55b, problema este ca nu vrea sa-mi aprobe asta si ma obliga sa vin in continuare la munca.
Cu ce probleme m-as confrunta daca nu as mai veni in continuare la munca? De asemenea, imi pot cere dreptul de plata pentru orele suplimentare? Mentionez ca multe salarii se dau la negru in firma, insa seful a carui placere suprema de a fi sef este sa-si jigneasca angajatele (nu sunt unica) are multe relatii sus-puse si nu se sinchiseste de lege...
Ce pot face? Va rog mult, ajutati-ma cu un raspuns!
Sunt in situatia neplacuta de a pleca de la un loc de munca la care am muncit 12ore/zi, de multe ori si sambata si duminica,fara plata orelor suplimentare, de a pleca de la locul de munca pe motiv din cauza sefului, care m-a jignit ingrozitor de fata cu colegii. Am cerut imediat incetarea cu 55b, problema este ca nu vrea sa-mi aprobe asta si ma obliga sa vin in continuare la munca.
Cu ce probleme m-as confrunta daca nu as mai veni in continuare la munca? De asemenea, imi pot cere dreptul de plata pentru orele suplimentare? Mentionez ca multe salarii se dau la negru in firma, insa seful a carui placere suprema de a fi sef este sa-si jigneasca angajatele (nu sunt unica) are multe relatii sus-puse si nu se sinchiseste de lege...
Ce pot face? Va rog mult, ajutati-ma cu un raspuns!