Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Jignirile sefului m-au facut sa plec - am nevoie de un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Jignirile sefului m-au facut sa plec - am nevoie de un sfat!

Sunt in situatia neplacuta de a pleca de la un loc de munca la care am muncit 12ore/zi, de multe ori si sambata si duminica,fara plata orelor suplimentare, de a pleca de la locul de munca pe motiv din cauza sefului, care m-a jignit ingrozitor de fata cu colegii. Am cerut imediat incetarea cu 55b, problema este ca nu vrea sa-mi aprobe asta si ma obliga sa vin in continuare la munca.
Cu ce probleme m-as confrunta daca nu as mai veni in continuare la munca? De asemenea, imi pot cere dreptul de plata pentru orele suplimentare? Mentionez ca multe salarii se dau la negru in firma, insa seful a carui placere suprema de a fi sef este sa-si jigneasca angajatele (nu sunt unica) are multe relatii sus-puse si nu se sinchiseste de lege...
Ce pot face? Va rog mult, ajutati-ma cu un raspuns!
Mentionez ca am o varsta respectabila, credite multe, si nu-mi este deloc usor sa raman fara loc de munca... Faptul ca din cauza jignirilor ma vad nevoita sa plec reprezinta pentru mine o lovitura enorma, pentru ca-mi va fi foarte greu sa traiesc.... Ce pot face????

lo a scris:

Sunt in situatia neplacuta de a pleca de la un loc de munca la care am muncit 12ore/zi, de multe ori si sambata si duminica,fara plata orelor suplimentare, de a pleca de la locul de munca pe motiv din cauza sefului, care m-a jignit ingrozitor de fata cu colegii. Am cerut imediat incetarea cu 55b, problema este ca nu vrea sa-mi aprobe asta si ma obliga sa vin in continuare la munca.
Cu ce probleme m-as confrunta daca nu as mai veni in continuare la munca? De asemenea, imi pot cere dreptul de plata pentru orele suplimentare? Mentionez ca multe salarii se dau la negru in firma, insa seful a carui placere suprema de a fi sef este sa-si jigneasca angajatele (nu sunt unica) are multe relatii sus-puse si nu se sinchiseste de lege...
Ce pot face? Va rog mult, ajutati-ma cu un raspuns!
Problema dvs. nu este unica in tara. Multi patroni uita ca prin munca angajatolor isi sporesc profitul.
Imi pare rau de situatia in care va aflati. Este, intr-adevar o situatie dificila. Singura solutie ar fi sa va cautati alt loc de munca.
Daca angajatorul nu este de acord cu incetarea contractului individual de munca cu acordul partilor (art.55b din Codul muncii) incercati prin demisie (art.79 din Codul muncii), unde nu mai e nevoie de acordul angajatorului. Fiti atenta, insa, ca la demisie trebuie sa inregistrati notificarea la registratura firmei (o faceti in dublu exemplar) iar daca nu vrea s-o inregistreze o trimiteti prin posta cu confirmare de primire. In acelasi timp trebuie sa acordati angajatorului o perioada de preaviz (conform contractului colectiv de munca aplicabil la dvs.), preaviz in care dvs. trebuie sa va prezentati la serviciu sau, daca vi se aproba, sa luati concediu de odihna, daca mai aveti de luat pe acest an.
Incercati, totusi, sa discutati cu angajatorul, poate ajungeti la o inlelegere convenabila pentru ambele parti.
Va doresc succes!
Datorita faptului ca nu au motive intemeiate pentru a concedia un salariat, angajatorii "forteaza mana" pentru a "scapa de un angajat". Desi ar merita sa fie aspru trasi la raspundere X-( din nefericire aceasta situatie nu este reglementata de vreo lege (sau nu stiu eu?). Cel mai decent ar fi sa solicitati incetarea contractului individual de munca, sa solicitati o nota de lichidare (sa nu aveti surprize mai tarziu) si sa va cautati un alt loc de munca.
Mult noroc!