avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Activitate any86

Activitate any86

Buna ziua grup! Va rog ajutor cu informatii pentru a avea acces la jurisprudenta recenta (abonament) dreptul familiei, restrangere program minor. Apreciez va rog frumos modele de program vizitare minor pentru restrangerea acestuia. Minorul are o boala si a fost supus la violenta. Multumesc
Răspuns la discuția executare silita vizite minor
da a fost reprezentantul DGASPC doar a asistat si a comentat la adresa mea la final in timp ce se dicta PV, cand tot eu am spus copilului sa parasasca incaperea.
oare cum as putea obtine de la tatal copilului acord de consiliere psihologica pe langa cea de la DGASPC?
Răspuns la discuția executare silita vizite minor
Am fost cu copilul, l-a interogat peste 2 ore si nu a vrut sa mearga cu tatal. Tatal mi-a facut plangere la DGASPC si DASM urmand sa avem o discutie prealabila si inceperea programuui de consiliere.
Contestatie nu voi face desi s-au facut niste acuzatii groaznice la adresa mea, iar avocatul tatalui i-a dictat executorului ce sa scrie in PV.
Copilul a fost batut in domiciliul tatalui dar asa cum s-a rastit avocatul lui daca nu am facut plangere si nu am certificat IML e apa de ploaie, copilul povestindu-mi si mie destul de tarziu si greu.
Se pot constata aceste abuzuri in timpul consilierii? Nu stiu ce sa fac, desi tatal a deteriorat relatia cu copilul, ma acuza pe mine de alienare, asa a scris si in cererea pentru incuviintarea executarii. Copilul nu vrea sa mai mearga la el in domiciliu dar nu refuza comunicarea prin mesaje sau telefon, ceea ce s-a si intamplat in cele 4 luni, insa el doar asa vrea sa isi faca vizitele.
Răspuns la discuția executare silita vizite minor
da tata este foarte inversunat, asta e singurul lui mod de actiune: amenintare, forta, executare.
copilul este inregistrat la DGASPC cu handicap, credeti ca ar fi bine sa ii contactez inainte de a ne prezenta la executor? nu as fi vrut sa treaca prin acest proces este atat de traumatizat de ce face tatal si acum de ce urmeaza.
executorul a spus ca va fi de fata un medic psihiatru ??? nu psiholog, cum e practica.
Răspuns la discuția executare silita vizite minor
multumesc pentru sfaturi.
care sunt pasii unei executari silite minor? cand se da acea penalizare pe zi?
Răspuns la discuția executare silita vizite minor
1. Somatia a emis-o vineri (ca sa nu am timp de actiune), si prezentarea la sediul lui e in afara programului de vizita al minorului cu tatal. Daca aveti un text de lege as aprecia, chiar ma aflu in imposibilitatea de a ma apara mai ales ca copilul are boala cardiaca grava
2. Poprirea mi-a facut-o vineri pe toate conturile bancare, m-a verificat si la evidenta populatiei pt ca eu am o resedinta in CI de care nu stia nici fostul sot, mi-a imputat costurile avocatului tatalui costurile executorului si inca suma de 300 cf unui art
3. Tatal si-a facut vizitele cu minorul comunicand prin telefon sau mesaje, nu l-a luat de la locuinta mamei pt ca refuza sa mearga in domiciliul lui dar de altfel a comunicat in permanenta cu el
4. De asemenea somatia mi-a lasat-o cineva in cutia postala nu mi s-a inmanat prin posta romana
Buna ziua.
As dori daca se poate sa imi raspunda un executor judecatoresc. Am primit ieri somatie de executare silita vizite minor, dar am unele intrebari:
1.Executorul ne-a invitat marti pe minor si mama la sediul lui de la ora 16, mentionez ca tatal are vizita de la 18 cu ridicarea minorului de la locuinta mamei? Intreb daca acesta poate constitui un motiv pentru care nu s-a intocmit corect procedura de somatie?
2.Avand in vedere poprirea in favoarea creditorului (tatal), daca este normal sa se procedeze astfel, anterior primirii somatiei si daca depun contestatie avand si motive de fond,
- va urma o interventie cardiaca pentru minor undeva intr-o luna
-relatia deficitara cu tatal care a supus copilul la rele tratamente
3.Daca se depune luni dimineata contestatia si se admite, marti mai trebuie urmata procedura de somatie?
sunt divortata, eu si fostul sot muncim de acasa. concubina nu, merge la servici unde se intalneste cu n persoane, merge in domiciliul parintilor care si ei muncesc interactionand cu alte persoane la randul lor. am info neoficiale ca mama ei are covid fiind carantinata. l-am rugat pe ex sa imi confirme, dar ma minte cu nerusinare negand ca de fiecare data orice lucru care il aflu de la alte persoane sau chiar de la copil. mi-a recunoscut acum ca tatal ei a avut anul trecut, desi in perioada aceea a ascuns acest lucru pentru a nu-si suspenda vizitele. copilul nostru merge la el in domiciliu si interactioneaza cu aceasta plimbareata. nu de alta, dar copilul are pb medicale in care se spune sa nu fie expus la infectii bacteriene si virale.
pot afla direct de la dsp daca o persona are covid carantinata la domiciliu? sau doar prin avocat se poate?