avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... pot afla direct de la dsp daca o persona are covid ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

pot afla direct de la dsp daca o persona are covid carantinata ...

pot afla direct de la dsp daca o persona are covid carantinata la domiciliu? sau doar prin avocat se poate?
Cel mai recent răspuns: any86 , utilizator 19:56, 10 Martie 2021
nici prin avocat. Depinde ce calitate aveti si ce interes.
Avand in vedere caracterul informatiilor,nu este garantat ca dsp poate sa va informeze nici pe dv nici eventual avocat,
Contează foarte mult ce interes legitim aveti.
Asa aiurea nu va pot informa.

Ar trebui insa stiute zonele, casele sau blocurile unde exista persoane infectate pentru ca oamenii sa stie sa se orienteze și sa evite anumite locații.
Este insa o.discutie foarte dificila...pe plan juridic...

De pilda, vizitați un prieten și un acel bloc exista doua persoane infectate.
În lift sau pe scara blocului va puteți infecta daca nu aveti o mască de protectie puternică.
Daca ati cunoaște acest lucru ati evita sa vizitați prietenul și ati evita sa va expuneti la un risc de infectare.

Insa, statul, în ,,înțelepciunea" sa, nu prea vrea sa anunțe nici situatia la un mod mai general...
Și se tot mira ca se infecteaza oamenii aiurea...
Ultima modificare: Marți, 9 Martie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
sunt divortata, eu si fostul sot muncim de acasa. concubina nu, merge la servici unde se intalneste cu n persoane, merge in domiciliul parintilor care si ei muncesc interactionand cu alte persoane la randul lor. am info neoficiale ca mama ei are covid fiind carantinata. l-am rugat pe ex sa imi confirme, dar ma minte cu nerusinare negand ca de fiecare data orice lucru care il aflu de la alte persoane sau chiar de la copil. mi-a recunoscut acum ca tatal ei a avut anul trecut, desi in perioada aceea a ascuns acest lucru pentru a nu-si suspenda vizitele. copilul nostru merge la el in domiciliu si interactioneaza cu aceasta plimbareata. nu de alta, dar copilul are pb medicale in care se spune sa nu fie expus la infectii bacteriene si virale.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Martie 2021
any86, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cei care au functii de conducere in dsp ar trebui să demisioneze daca au o astfel de atitudine CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Am văzut ceva incredibil venit din partea celor care au obligația de a proteja sănătatea publică.A celor care sunt medici si trebuie sa stie ca medicii ... (vezi toată discuția)
Am sosit ieri 25 dec din anglia în românia, pe data de 23 dec ... ovidiutgjiu ovidiutgjiu Am sosit ieri 25 dec din Anglia în România, pe data de 23 dec am făcut testul Covid la plecarea din Anglia, rezultatul fiind negativ totuși sânt obligat ... (vezi toată discuția)
Daca avem doua familii in bloc cu , covid, trebuie instiintati ... marinicafarafrica marinicafarafrica Daca avem doua familii in bloc cu , Covid, trebuie instiintati toti locatarii printr un afis ? (vezi toată discuția)