avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 948 soluții astăzi
Forum Activitate Krysna

Activitate Krysna

Stabilire pensie persoana cu handicap
Buna ziua! Va adresez rugamintea de a clarifica urmatorea speta:
Referitor la prevederile OUG 94/2021 art. 58:
"Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare în condiţii de handicap beneficiază de reducerea vârstelor standard de pensionare şi a stagiilor complete de cotizare prevăzute în anexa nr. 5, după cum urmează:
a) cu 15 ani, în situaţia asiguraţilor cu handicap grav, dacă au realizat, în condiţii de handicap grav, cel puţin o treime din stagiul complet de cotizare"
va rog sa imi precizati daca aceasta " o treime din stagiul complet de cotizare " se calculeaza din momentul aparitiei invaliditatii sau din momentul in care s-a emis Certificatul de incadrare in grad de handicap grav
Multumesc!
Stabilire pensie persoana cu handicap
Buna ziua! Va adresez rugamintea de a clarifica urmatorea speta:
Referitor la prevederile OUG 94/2021 art. 58:
"Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare în condiţii de handicap beneficiază de reducerea vârstelor standard de pensionare şi a stagiilor complete de cotizare prevăzute în anexa nr. 5, după cum urmează:
a) cu 15 ani, în situaţia asiguraţilor cu handicap grav, dacă au realizat, în condiţii de handicap grav, cel puţin o treime din stagiul complet de cotizare"
va rog sa imi precizati daca aceasta " o treime din stagiul complet de cotizare " se calculeaza din momentul aparitiei invaliditatii sau din momentul in care s-a emis Certificatul de incadrare in grad de handicap grav
Multumesc!
Buna ziua!
In speranta ca ne veti lamuri pe deplin, va supun atentiei urmatoarea situatie:
- Sotia mea nascuta la data de 02.04.1967, este persoana incadrata cu handicap grav in baza Certificatelor de incadrare in grad de handicap (primul, emis in 2013 si ultimul cu valabilitate permanenta emis in 2015), in prezent este angajata cu jumatate de norma la o institutie de stat.
- In data de 27.07.2010 in timp ce ne aflam in concediul de odihna in Italia, a suferit un soc anafilactic in urma intepaturilor de albine, avand ca urmare o tetrapareza spastica, declansandu-i astfel starea de invaliditate.
- Dupa ce a fost internata timp de doua luni intr-un spital din Italia, la revenirea in tara a fost internata in perioada 24.09 – 08.10.2010 la INSTITUTUL NATIONAL DE NEUROLOGIE SI BOLI NEUROVASCULARE BUCURESTI, iar in perioada 08.10 – 11.11 2010 a fost internata la SPITALUL UNIVERSITAR DE URGENTA MILITAR CENTRAL DR. CAROL DAVILA DIN BUCURESTI.
- Dupa acordarea celor 180 de zile de concediu medical, a fost supusa expertizei privind capacitatea de munca si s-a emis Decizia medicala asupra capacitatii de munca in 08.07.2011 cu incadrare la cererea noastra, in gradul trei de invaliditate, fapt care ii dadea dreptul sa munceasca cu jumatate de norma.
- Ulterior, s-a emis o noua Decizie medicala asupra capacitatii de munca in 21.07.2011 si a fost incadrata in gradul unu de invaliditate, fapt pentru care am depus contestatie. Contestatia a fost solutionata de catre comisia medicala de contestatii a INSTITUTULUI NATIONAL DE EXPERTIZA MEDICALA SI RECUPERARE A CAPACITATII DE MUNCA – BUCURESTI care a emis o noua Decizie medicala asupra capacitatii de munca in data de 12.01.2012, in care a fost reincadrata in gradul trei de invaliditate si a continuat activitatea la institutia sus mentionata, pana in prezent. Mentionez ca pe perioada solutionarii contestatiei, sotia a lucrat program normal de 8 ore, avand astfel continuitate la locul de munca.
Avand in vedere stagiul de cotizare realizat inainte de aparitia invaliditatii (25 ani, 4 luni si 23 de zile – conform prevederilor Deciziei privind acordarea pensiei de invaliditate emisa in 03.08.2011), precum si faptul ca a desfasurat activitatea neintrerupt la institutia sus mentionata pana in prezent (adica o perioada de aproximativ 11 ani) , va adresez rugamintea sa imi precizati daca se poate pensiona in calitate de persoana incadrata cu handicap grav prin reducerea varstei de pensionare conform prevederilor OUG nr. 94/2021.
Va multumesc anticipat
Buna ziua!
Va rog sa ma îndrumați in urmatoarea situatie: sunt căsătorit, si împreună cu soția mea am achiziționat de-a lungul anilor un teren cu casa si autoturism. Împreună noi nu avem copii insa eu am doi copii rezultati dintr-o alta căsătorie.
Întrebarea este: Ce acte se pot întocmi astfel încât in cazul decesului unuia dintre noi, sotul supraviețuitor sa se poată folosi de bunuri pana la sfarsitul vieții, fara a fi obligat la împărțirea mostenirii de catre ceilalți mostenitori legali (copii mei, respectiv fratii soției mele).
Întreb acest lucru deoarece am inteles ca testamentul nu este un act care sa asigure "traiul linistit" sotului supraviețuitor in raport cu mostenitorii legali.
Va multumesc anticipat