avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate Nicxus

Activitate Nicxus

Da. Momentan si eu am ipoteca pe apartament.
Creditul a fost inchis de catre ea, dar problema este ca nu a radiat ipoteca de pe apartamentul meu si din cate am inteles ca sa radiezi ipoteca trebuie sa te duci la banca si banca face o cerere catre Biroul de Carte Funciara ca sa ii dea acordul pentru radierea ipotecii, ca mai apoi sa se intalneasca banca cu un notar sa semneze actele pentru radiere.

Problema este ca eu nu pot sa fac nimic la notar (sa semnez un contract de rezervare-cumparare sau orice altceva) inainte ca ipoteca ei sa fie radiata.
Buna ziua,

Am cumparat un apartament acum 3 ani si acum vreau sa il vand. Dupa o perioada in care am cautat potentiali cumparatori am gasit in cele din urma un cumparator, dar cand m-am dus la notar sa facem actele m-am trezit ca sunt doua ipoteci pe apartament a mea si a vechei proprietare.
Am vorbit cu vechea proprietara si a mers la banca sa scoata foaia pentru radierea ipotecii ca dupa 5-6 zile lucratoare a venit raspuns de la fond ca a fost scoasa foaia acum 3 ani, dar nimeni nu stie ce s-a intamplat cu ea... vechea proprietara a facut o noua cerere pentru un duplicat, deoarece notarul unde am facut actele si-a inchis afacerea ori este in concediu si nu raspunde la telefon .

Ce pot face in acest caz? Cine ar trebui sa fie tras la raspundere pentru aceasta neglijenta, deoarece intre timp am pierdut cumparatorul dupa 3 saptamani de asteptat si inca nu a venit raspunsul de la fond?

Tin sa mentionez ca am cumparat apartamentul cu 57.000 euro si acum il dadeam cu 69.000 euro, dar la cum a scazut piata nu cred ca o sa mai gasesc un cumparator la celasi pret ... iar pe langa asta mai este fatul absolut ireal de a avea doua ipoteci pe un apartament.

Multumesc anticipat,
Buna ziua,

Anul trecut blocul meu a intrat in programul de anvelopare si respectiv apartamentul in care stau.
Dupa terminarea anveloparii m-am lovit cu o serie de probleme din cauza lipsei de profesionalism cu care au lucrat.
Ca urmare am facut o plangere la primarie momentan doar pe partea de PVC:

Am observat urmatoarele probleme la tamplaria PVC:
- tamplaria nu este montata corespunzator astfel incat exista spatii intre elementele acesteia, formandu-se curent in cadrul balconului (cand sunt geamurile inchise)
- din cauza punctului anterior si din cauza pozitionarii incorecte a unei foi de geam, acesta s-a crapat pe interior si prezentand un risc major in cazul spargerii, atat pentru noi cat si pentru pietoni
- o alta problema este lipsa gaurilor de scurgere pentru apele pluviale de la nivelul tamplariei PVC; din cauza aceasta, cand ploua apa se scurge in apartament; de asemenea in momentul in care ploua exista scurgeri de apa si prin spatiile ramase in urma montarii necorespunzatoare a tamplariei
- nu in ultimul rand, tamplaria PVC prezinta pe alocuri crapaturi

Cei de la firma de PVC subcontractori firmei care a anvelopat blocul au venit astazi ca sa constate problemele si mi-au propus o serie de variante pentru a remedia problemele, doar ca nu le rezolva efectiv ci mai de graba le peticesc … ex: mi s-a propus sa schimb la o parte din PVC uri garniturile de etansare pe dinafara cu unele de culoare neagra in timp ce cele din interior raman de culoare gri si de o calitate inferioara … mai sunt multe alte “rezolvari” asemanatoare.
As dori sa stiu daca as putea sa fac ceva in aceasta privinta prin a-i da in judecata si a-i obliga sa-mi plateasca despagubiri sau sa imi schimbe lucrare de PVC cu una nou si de calitate (fara lucru facut de mantuiala)

Multumesc,